C. Wijze van vervaardigen. Zooals reeds medegedeeld, bestaat iedere drijvende ondersteuning (op afstanden van 4 M.) uit 60 petroleumblikken. De opgelegde (aangevoerde) onderdeelen evenwel (zie ad b.) bestaan uit 20 reeds samengebonden blikken. Het samenbinden van die 20 blikken nu, geschiedt als volgt: De blikken worden daartoe in 4 rijen van 5 gelegd. Iedere rij van 5 blikken (de blikken in staanden stand naast elkaar) wordt eerst door middel van 4 halve bamboes a. (fig. 1) met woelsjor- ringen van talidoeg tot één vast geheel gebonden. Vier van zulke rijen bijeen gevoegd en onderling verbonden, vormen het gemakkelijk vervoerbare drijveronderdeel van 20 blik ken. (fig. 2) Gewicht 50 K. G. Bij aankomst op de gedekte plaats worden telkens 3 van deze onderdeelen op de ondervolgende wijze samengevoegd tot drijvers van 60 blikken (één ondersteuning). Gewicht 220 K. G. Die onderdeelen worden daartoe op onderlingen afstand van 0.40 M. naast elkaar gelegd, en eerst van boven onderling verbonden met 3 dwarsbamboes b, lang 5 M. (fig. 3a en b en foto 1) welke op de aan de randen bevestigde halve bamboes a worden vast gesjord. Daarna worden de verstijvingsbamboes c en d aangebracht. De 4 bamboe c zijn 3 M. lang, steken dus 1 M. aan beide zijden uit, hetgeen dient om de drijver na voltooiing in zijn geheel daaraan te kunnen optillen met 8 man, en te kunnen vervoeren naar de plaats van de brug. De bamboes d zijn slechts 1.25 M. lang. Op deze wijze worden alle benoodigde drijvers samengesteld (foto No. 2). Intusschen zijn, door de niet voor het binden der drijvers benoo digde manschappen, bamboes gekapt voor de liggers koppelbam boes enz. De liggers, 8 per vak, worden op 3.75 M. lengte afgezaagd. Nu kunnen de brugvakken gebonden worden, zijnde de kortere stukken bamboe welke voor zoo'n vak noodig zijn reeds per vracht auto aangevoerd, (fig. 4). Geheel aan de uiteinden worden onder de liggers de dwars bamboes a gebonden, zoo ook een onder het midden, terwijl nog 2 schoren worden aangebracht, teneinde, bij het transport van het brugvak naar de rivier, vervorming te voorkomen. Daarna wordt het medegevoerde enkel sesakdek er op gebon den waarna het vak voltooid is! Gewicht 190 K. G. Zijn alle drijvers en brugvakken gereed, (foto 3) dan dienen ook nog intusschen klaargemaakt te zijn: 920 Een enkel sesakdek is mogelijk daar de liggerafstand hart op hart slechts 25 c. M. bedraagt en bovendien op spoorbreedte dubbele aaneen sluitende liggers worden aangebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 28