Voorwaar een sprekend verschil! De bamboe drijflichanren zijn n. 1. te zwaar en te onhandig om deze op den oever gereed te maken en daarna door handenarbeid aan te voeren en te water te laten zoodat al het werk voor de brugslag aan en in de rivier moet geschieden. Bij de vlotbrug van petroleumblikken is echter nog een kwestie nader in beschouwing te nemen n.l. de eenvoudigste wijze van vervoer der onderdeelen. Tot nu toe werd gebruik gemaakt van het bestaande materieel aan vrachtauto's van de automobiel-compagnie! Van de 2-tons vrachtauto's zijn de bakken het breedst, zoodat daarin de meeste blikken kunnen worden opgeladen waardoor her aantal vervoermiddelen het kleinst werd. Echter is het gewicht van de grootst mogelijke hoeveelheid op te laden blikken, inplaats van 2 ton, slechts ongeveer 500 K. G. zoodat e. e. a. zeer onecomisch genoemd moet worden. Op één aanhangwagen kunnen alle sesaks en andere bamboe-onderdeelen vervoerd worden, en deze materialen hebben gezamenlijk dan ongeveer het gewicht dat voor die wagen toegestaan is. (foto 5). In de bak van een 2-tons vrachtauto kunnen (zoo hoog mo gelijk opgeladen) medegevoerd worden: 4 volledige drijvers 240 blikken, en in die van een aanhangwagen 3 drijvers (de bakken daarvan zijn kleiner). Voor een brug van 68 M. lengte (16 drijvers) zouden dus voor het vervoer van al het opgelegde materieel noodig zijn: 3 twee- tons vrachtauto's ieder met een aanhangwagen. Alhoewel in spoedgevallen deze wijze van vervoer geen bezwaar mag worden genoemd, is echter toch de vervoerkwestie momenteel nog in studie, waarbij getracht wordt tot een meer economische oplossing te geraken (b. v. 1-tons trucks met speciaal daarvoor te vervaardigen grootere bakken, idem voor den aanhangwagen) Waar de invoer van pontonmaterieel vermoedelijk nog niet spoedig te verwachten is, werd bovenbeschreven proef met andei (en goedkooper) voorbereid-materieel van voldoende belang geacht om daaraan meerdere bekendheid te geven. Wordt wat uit verdere toepassing moet blijken op deze wijze een bevredigende oplossing verkregen, dan zal alleen het overvoeren van veldartillerie en automobielen nog nader ondei de oogen moeten worden gezien, daar hiervooi het beschreven mate rieel in 't algemeen te licht is te achten. Tjimahi, den 25en Augustus 1928. 923

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 31