5. DE TAAK VAN „ONZE" CAVALERIE IN VERBAND MET HAAR ORGANISATIE EN BEWAPENING Verkenning en beveiliging volgens het A. T. V. De klacht, dat ons A. T. V. op het gebied van de verkenning en de beveiliging aan welke handelingen men toch in de eerste plaats denkt als het gaat om de taak van de cavalerie zeer sober is in zijne omschrijving, is niet nieuw. Als verklaring van dien soberen inhoud van het hoofdstuk „Verkenning" lezen we in het Wetenschappelijk Jaarbericht van de Indische Krijgskundige Vereeniging 1924 11de gedeelte: „Het Ilde hoofdstuk, de verkenning, zal zeker bij menigeen bevreemding hebben gewekt door de bijzondere beknoptheid. Aan deze beknoptheid ligt het volgende ten grondslag. De oorlogser varing heeft geleerd, dat voor een deugdelijke verkenning in het groot het middel van het gevecht moet worden aangegrepen wil men op eenig resultaat kunnen hopen, dus wat vroeger wel een gewelddadige verkenning werd genoemd. Men is het er algemeen over eens, dat van eenige andere wijze van verkennen in het groot geen sprake meer kan zijn. In de literatuur ziet men dan ook een zeer groote plaats ingeruimd aan de samenstelling en de taak van lichte troepen, welke o. m. door middel van het ge vecht de gewenschte gegevens moeten verschaffen Deze lichte troepen bestaan voor een niet onaanzienlijk deel uit automobiele voertuigen, zoowel voor troepenvervoer als voor vervoer van mi trailleurs, artillerietractie, vechtwagens enz." Nu reeds eenige jaren verloopen zijn sinds de verschijning van het A. T. V. en we, als gevolg van het feit, dat buitengewone omstandigheden minder hare invloed deden gelden op de troepen oefeningen, kunnen terugzien op een intensief oefeningsjaar, waarin ook aan de cavalerie-oefeningen wat meer aandacht kon worden geschonken dan in de voorafgaande jaren, heeft het wel licht zijn nut om het in het hoofd dezes genoemde onderwerp tot een punt van gedachtenwisseling te maken in ons periodiek. We zijn ons daarbij ten volle bewust, dat het ons niet gegeven zal zijn, bepaald nieuwe gezichtspunten te openen, doch vleien ons met de hoop dat degenen onder de medewerkers en de lezers van ons tijdschrift, die terzake bij de studie en (of) bij de oefeningen moeilijkheden ondervonden of onvolkomenheden 927

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 35