In aanmerking nemende, dat het punt waar die tegenstander zijn troepen aan wal zal zetten niet op grooten afstand kan gelegen zijn van het door den neutraliteitsschender gekozen object en dat het aantal denkbare objecten betrekkelijk gering is, is het aantal punten, dat voor een landing in aanmerking kan komen zeer beperkt. Voorts kan een overschrijden van een landgrens niet zonder meer op een lijn gesteld worden met het aan land zetten van een troepenmacht. Kunnen troepen welke een landgrens overschrijden zulks doen bij wijze van overvalling vooral nu men daartoe in de toekomst zonder twijfel gemechaniseerde en gemotoriseerde organisaties zal benutten en bestaat uit dien hoofde het gevaar dat des verdedigers troepen volkomen verrast worden door den tegen stander, voor afdeelingen, welke van overzee moeten komen gaat de verrassing met de landingsdaad zelf niet alleen verloren, maar doet zich daarenboven de omstandigheid gelden, dat er eenige dagen moeten verloopen alvorens de troepen kunnen oprukken naar het object. Omdat nu, zooals hiervoren opgemerkt, de punten, welke als landingspunt in aanmerking komen, zich zelf als het ware aan wijzen, bestaat daarenboven voor den verdediger de gelegenheid om, nog vóór dat er sprake is van een vijandige daad, de voor landing in aanmerking komende kustgedeelten te bezetten (veiligheids bezettingen) of althans in de nabijheid van die punten troepen- afdeelingen te legeren. Een dusdanige veiligheidsmaatregel zal dan, bij een eventueele vijandige daad tengevolge hebben, dat onmiddellijk of zeer korten tijd na de landing de voeling kan worden opgenomen. Daarnaast bestaat dan nog door de omstandigheid, dat de indringer niet dadelijk kan oprukken en zeker niet in de gelegen heid is om onmiddellijk na de landing cavalerie-afdeelingen of gemechaniseerde eenheden vooruit te zenden de mogelijkheid voor den verdediger om met behulp van middelen tot versneld vervoer, (auto's) infanterie-afdeelingen, gesteund door met behulp van auto's mobiel gemaakte artillerie, tot dicht bij den tegenstander te brengen. Het stadium, waarin, zooals men algemeen aanneemt, de z.g. lichte troepen van de meeste waarde zijn, bestaat voor ons derhalve niet of hoogstens slechts ten deele. We wenschen dus te constateeren, dat het voor onze omstan digheden waarschijnlijk is, dat onmiddellijk na de neutraliteits- schending of althans zeer korten tijd daarna het contact tusschen de wederzijdsche infanterie wordt tot stand gebracht. Dit heeft dan weder als gevolg, dat ook aan de infanterie de taak zal ten deel vallen om sterkte en samenstelling van den gelanden tegenstander vast te stellen en den opmarsch te ver tragen. Vanzelf sprekend zal hierbij ook aan de cavalerie een 929

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 37