2. Met arsinen vergiftigden. De verschijnselen door deze vergiftiging veroorzaakt (prikkeling van de slijmvliezen van neus en keel, waardoor niezen en heftige pijn) genezen meestal in enkele dagen. Als slotzinsnede sub 1. 3. Met verstikkende gassen vergiftigden. De personen, die vergiftigingsverschijnselen vertoonen (be nauwdheid, aantasting van luchtwegen en longen) en ook zij, van wie op redelijke gronden kan worden aangenomen, dat zij een belangrijke hoeveelheid verstikkend gas hebben ingeademd, moeten zoo spoedig mogelijk worden vervoerd naar de hulpverbandplaats, en van daaruit zoo noodig via de wagenplaats zoo snel mogelijk naar de hoofdverbandplaats. Voor velen dezer patiënten is loopen levensgevaarlijk. Tijdens het vervoer moet worden gezorgd, dat le. de patiënt zich zooveel mogelijk in liggende houding be vindt 2e. de patiënt warm blijft (bedekken met jassen, dekens e. d.; 3e. de ademhaling van den patiënt zoo gemakkelijk mogelijk kan plaats hebben (afnemen van uitrusting, losmaken van knel lende kleedingstukken) 4e. er in de voertuigen voldoende ventilatie is 5e. zoo mogelijk aan den patiënt vóór en tijdens het vervoer warme dranken worden toegediend (melk, thee, koffie). 4. Met blaartrekkende gassen besmetten of vergiftigden. De besmette personen moeten zoo spoedig mogelijk boven- kleeding en ondergoed uitdoen. De aangetaste huid moet flink worden afgewasschen met warm water en zeep; de oogen moeten worden uitgespoeld met schoon water. De met vloeibaar mosterdgas e.d. blaartrekkende strijdgassen bespatte huid moet worden afgewreven met een poeder van chloorkalk en magnesia, dan wel met Dakinsche vloeistof (een oplossing van natronloog en zwavellever) of met kaliumper- manganaatoplossing 1 4000. De tot deze groep behoorende patiënten mogen niet samen met andere gaszieken of gewonden in hetzelfde vervoermiddel of dezelfde tandoe worden vervoerd. Voor zoover niet voldoende vervoermiddelen (draagbaren) aan wezig zijn en de patiënten slechts licht besmet zijn, kunnen zij zich loopende naar de dichtstbijzijnde geneeskundige formatie begeven. De vervoermiddellen (draagbaren), welke voor deze patiënten zijn gebruikt, mogen eerst na te zijn ontsmet, worden aangewend voor het vervoer van anderen. 896

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 4