ne vestinggeschut zoo nuttig mogelijk aan te wenden bij de mo derne strijdwijze. De vroegere beddingen, waarvan de oppervlakte gelijk lag met den grond (maaiveld), doch die grootendeels in den grond waren gelegd, zijn thans, zooals gezegd, omgevormd tot veldbeddingen, die met de bedieningsgereedschappen of bed dingwagens worden medegevoerd. Bij een stuk geschut behoort organiek een beddingwagen, getrokken door twee paarden. Waar vroeger vier tot zes man noodig waren om zoo'n bedding te leg gen in vier tot zes uren, kan thans, zelfs in terrein, dat nog eerst gelijk gemaakt moet worden, een veldbedding in hoogstens een half uur los op het maaiveld worden gelegd. De affuit van het kanon is voorzien van 40 c M. breede randbanden en van een breede staartplaat. Zij wordt bevestigd aan een (belegering) voor wagen met 15 c.M. breede randbanden en getrokken door vier paarden van zwaar slag. Zoowel uit gebrek aan een voldoend aantal chauffeurs in oorlogstijd als om technische redenen werd bij deze organisatie geen motortractie ingevoerd. Zoo'n kanon met affuit weegt ruim 3 ton, de bedding 1280 kilo en de 50 projectielen, die per munitiewagen worden mede gevoerd, 800 a 1000 kilo. Dit zijn allemaal gewichten, waarmede bij marschen over normale wegen en bruggen terdege rekening dient te worden gehouden. Zoodra met dergelijke eenheden gemanoeuvreerd wordt buiten de harde wegen, dus op landwegen of in 't terrein, nemen de moeilijkheden van het transport en voor het in stelling komen van dergelijke afdeelingen in zeer hooge mate toe De oefeningen, welke het eerste reg. onb. art., in vredestijd ingedeeld bij de derde artillerie-brigade te Breda, thans in de baronie houden, beoogen het in stelling brengen van dit zware geschut in moeilijk terrein. Want al kan de artillerie nog zoo goed schieten zij heeft daar bitter weinig aan, als zij niet behoor lijk, snel en gedekt, in stelling kan komen. Hierbij doen zich tal van vraagpunten voor als: keuze van opmarschwegen; camouflage; aanleggen van de noodige telefoni sche verbindingenuitzoeken en maken van commando- en waar nemingsposten van schuil- en munitiebergplaatsen, het inrichten van reserve- en wisselstellingenplaatsing van de gevechtstreinen en munitiecolonnes; uitzetten van richtingen, enz. De moeilijkheden wor den nog aanmerkelijk verhoogd, wanneer dit geschutonder de grootst mogelijke stilte bij duisternis in stelling moet worden gebracht. In de nabijheid van het vredesgarnizoen Gorinchem kan men met het zware geschut niet van de harde wegen, zonder op particulier terrein te komen en groote schadeloosstellingen te moeten beta len. Hieruit volgt logisch, dat het vroegere vestingartillerie-garnizoen Gorinchem thans als vredesgarnizoen voor oefeningen van mo derne onbereden artillerie vrijwel zijn nut heeft verloren. De kosten, aan deze oefeningen verbonden werden tot een minimum teruggebracht door den oorspronkelijken tijdsduur tot 944

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 52