950 8. BOEKAANKONDIGING. In dank ontvingen we een exemplaar van het werk Barometrische Hoogte meting in de tropen (met aanhangsel)", door R. Montige!. Verhandeling No. 2 van den Topografischen dienst in Nederlandsch-Indië. Het doel van deze verhandeling is de publicatie van nieuwe rekentafels voor barometrische hoogtemeting in de tropen, welke tafels het mogelijk maken zonder ingewikkelde berekeningen hoogteverschillen af te leiden uit gemeten luchtdrukverschillen. De tafels zijn zoodanig uitgebreid, dat de technicus, die barometrische hoogte-metingen moet uitvoeren, in het werkje alles vindt, wat daarvoor noodig is en dus niet eerst in diverse handboeken zijn kennis behoeft op te frisschen of aan te vullen. Daar in onzen archipel, vooral in de buitengewesten, niet beschikt wordt over een net van hoogtepunten als in Europa zal de barometrische hoogte meting dikwijls de eenig mogelijke weg zijn voor de bepaling van hoogten. Om daarbij betrouwbare resultaten te krijgen, is het noodig te weten, hoe de barometrische hoogtemeting wel en hoe deze niet moet worden uitgevoerd en is bovendien kennis van de te gebruiken instrumenten en hunne correcties en van eenige meteorologische bijzonderheden gewenscht. De schrijver spreekt de wensch uit dat deze verhandeling er toe moge bijdragen de juiste uitvoering van barometrische hoogtemetingen te bevorderen en de berekening der resultaten te vereenvoudigen. Als behoorende bij vorengenoemde verhandeling werd ons voorts door de redactie van het Technisch Zakboek voor Ned.-Indië (zie I.M.T. 1927 No. 4) toegezonden een exemplaar Meetboek voor barometrische hoogtemeting". Dit model is geschikt voor alle in die verhandeling opgegeven meet- en rekenmethoden en veroorlooft in verband daarmede een schematiseeren van de barometrische hoogtemeting speciaal voor Indië onder behoud van de grootst mogelijke nauwkeurigheid. Het boekje is voorzien van een korte handleiding voor practisch gebruik. De schrijver vermeent, dat de zoo eenvoudige en voor Indië bij uitstek ge- geschikte methode van barometrische hoogtemeting hiermede in het bereik van eiken verkenner en patrouillecommandant is gebracht. Naar het ons voorkomt heeft het boekje inderdaad groote waarde voor hen die geroepen worden om verkennend werk te verrichten in tot nu toe weinig bekende streken. In het bijzonder officieren, die op topografisch gebied geen volslagen leek zijn, zullen van het werkje veel genoegen kunnen hebben. Het meetboekje is verkrijgbaar door de redactie van het Technisch zakboek (te Weltevreden) of door tusschenkonist van den boekhandel. De prijs bedraagt voor een boekje 60 cent en per vel 6 cent. Van de Koninklijke vereeniging Koloniaal instituut mochten we ontvan gen het Vde deeltje „Java", samengesteld door den archivaris C. Lekkerkerker, van den Gids in het volkenkundig museum. Het deeltje geeft een inleiding en voorts een beschrijving van de Java- afdeeling in het Volkenkundig museum en past in de reeds verschenen reeks museumgidsen. Voorts verscheen van genoemd instituut: Mededeeling No. IX; Afdeeling Volkenkunde No. 3; Volkenkundige opstellen II. Deze mededeeling bevat le. Atjehsche raadsels, door J. Kreemer. Schrijver geeft hierin tamelijk uit voerig (70 bid. folio-formaat) en toegelicht hetgeen hij op genoemd gebied verzamelde tijdens zijn verblijf in Atjeh. Behalve de oplossing en de verkla-

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 58