951 ring der raadsels zijn daaraan nog een aantal notities van lexicografische!! aard toegevoegd. Waar evenals spreekwoorden, sprookjes, fabels, en meer dergelijke uitingen van den volksgeest ook de raadsels van een volk tot de beproefde hulpmiddelen voor de kennis van zijn taal, zijn doen en zijn den ken behooren, zal de bijdrage naar we vermoeden niet geheel onwelkom zijn aan hen die zich met het Atjehsch bezighouden. Voorts bevat deze uitgave een verhandeling „Schedels van Schouten-eiland van de hand van Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan en een beschrijving van het „Tanimbareesche huis" door P. Drabbe. 9. ORGAAN N.I.O.V. AUGUSTUS-NUMMER EN SEPTEMBER NUMMER 1928. Het Augustusnummer bevat, behalve vereenigingsnieuws, het gebruikelijke persoverzicht en het volksraadoverzicht betreffende de behandeling van de oorlogsbegrooting voor het dienstjaar 1929, o.m. de volgende bijdragen. „De herinneringsmedailles der expedities van het Nederlandsch-Indische le ger", waarin de oud-officier van gezondheid 1ste kl. L.D.W.F. Bax, naar aanleiding van het feit dat onlangs wederom een gesp is ingesteld voor hen die deel genomen hebben aan de krijgsbedrijven in de afdeeling Westkust van Atjeh, in 1925-1927, nog eens de verschillende medailles en eereteekenen voor expedities in Nederlandsch-Indië uitgereikt in herinnering brengt. De bijdrage: Mijne oorlogsindrukken" door kolonel Lebaud, wordt vervolgd. J. C. A. Bannink geeft onder het opschrift „Moskou en Indië" een gedeelte lijke vertaling van een artikel „La correspondence Internationale" van 23^ No vember, dat de ideeën weergeeft van het „Ekki", het Excecutief comité van de communistische internationale (Komintern), afgedrukt in het pas verschenen boek van den heer J.Th. Petrus Blumberger: „De communistische beweging in Nederlandsch-Indië"Dit boekwerk wordt verder gedeeltelijk besproken, terwijl ten slotte melding wordt gemaakt van de onlangs ter kennis van het leger in Nederland gebrachte Regelen voor het verleenen van militairen bij stand. Uit het Septembernummer mogen de volgende bijdragen worden genoemd. De vertaling van de oorlogsindrukken van den kolonel Lebaud wordt ver volgd. Van de hand van den kapitein P. A. Bange treffen we aan een opstel getiteld „Een dorpsgevecht"waarin we een korte beschouwing, toegelicht door een paar schetsen vinden van het gevecht in het dorp Neuville-Vitasse. (October 1914). Kapitein Koremans geeft een korte bespreking van een artikel gewijd aan het gebruik van chemische strijdmiddelen bij een landing, voorkomende in het Amerikaansche tijdschrift „Chemical Warfare". Jammer is het dat de schrijver niet aangeeft waar dit tijdschrift te raadplegen is en nalaat het nummer te vermelden. Bijzondere vermelding verdient wel een bijdrage van een oud-leerling H. C. Deze bijdrage wijdt een korte bespreking aan de opheffing van den H. C. Het is n. o.m. een gelukkige gedachte van den schrijver geweest om aan dit gebeuren eenige aandacht te schenken. Immers de H. C. is van groote be- teekenis geweest voor de aanvulling van het officierskorps. Na kort de ge schiedenis te hebben gereleveerd en een opsomming te hebben gegeven van de ex-leerlingen van den H. C., die hun leven lieten op het veld van eer, wordt de definitieve sluiting besproken. Voor het vaandel is een eereplaats ingeruimd in het artillerie-museum „het kasteel Doorwerth". De heer Altena schrijft over het eeuwfeest der Koninklijke Militaire Aca demie te Magelang en geeft daarin het programma van de te houden feeste lijkheden. Uit het gedenkboek der K. M. A., uitgegeven bij het 75-jarig bestaan

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 59