5. ONTSMETTINQSPLAATSEN. Daar met mosterdgas besmette personen een spoedige be ihandeling vereischen, is het noodzakelijk, dat men van de het dichtst bij den vijand optredende afdeelingen uit, binnen korten tijd een plaats kan bereiken, waar de besmette kleeding en uit rusting kan worden afgelegd en waar tot ontsmetting van het lichaam kan worden overgegaan. Deze ontsmettingsplaats zal in beginsel per regiment infan terie worden ingericht op ongeveer 2 K. M. achter de voorste afdeelingen en bij voorkeur in de nabijheid van een hulpverbandplaats. Hierbij moet rekening worden gehouden met de volgende omstandigheden 1. Dat tijdens de eigenlijke gasbeschieting met mosterd gasprojectielen, slechts enkele menschen of kleine afdeelingen besmet zullen worden, daar men zich natuurlijk zoo spoedig mogelijk in de schuilplaatsen heeft teruggetrokken. 2. Dat na afloop van de beschieting groote afdeelingen uit het besmette terrein teruggetrokken moeten worden, een en ander geheel afhankelijk van den omvang der beschieting, .3. Dat het uitgesloten moet worden geacht, dat al deze troepen volledig ontsmet kunnen worden op de regiments- ontsmettingsplaats. Op de regiments-ontsmettingsplaats worden dus uitsluitend behandeld 1. Het personeel, dat zich tijdens de beschieting komt melden. 2. Het personeel, dat bij de algemeene ontruiming van het terrein door vloeibaar mosterdgas is besmet, in het algemeen dus zij, die niet anders, dan door sterk begroeid terrein hun opstellingen konden ontruimen. Het overige personeel begeeft zich naar een meer achter waarts gelegen ontsmettingsplaats, alwaar men over meerdere hulp middelen kan beschikken. Zoo eenigszins mogelijk worden deze troepen met automobielen vervoerd, welke dan op aanwijzing van den betrokken gasofficier, reeds tijdens de beschieting dienen te worden aangevraagd. In de regiments-ontsmettingsplaats ontdoet het te ontsmetten personeel zich van kieeding en uitrusting en behandelt het lichaam volgens speciaal daarvoor uit te vaardigen medische voorschriften. Bij het voor deze ontsmetting benoodigde baden is de beschik king over een douche-inrichting (bestaande, dan wel geïmprovi seerde) zeer gewenscht. In verschillende buitenlandsche legers heeft men in verband hiermede dan ook verplaatsbare douche-inrichtingen ingevoerd. Indien men niet over douche-inrichtingen beschikt, zal men ge- 897

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 5