uitgevoerde bereiding op groote schaal in de fabriek toe te pas sen. Daar zijn beschermings- en afweermiddelen vanzelfsprekend noodig. Maar ook al weder door het bestaan van deze bescher mings- en afweermiddelen boet het gif een groot deel van zijn gevaarlijkheid bij het gebruik als strijdmiddel in". Vervolgens is beschikking over grondstoffen en inrichtingen voor bereiding in het groot noodzakelijk. Improvisatie kan niet baten. Alles moet bij het begin van den oorlog aanwezig zijn om de technische verrassing te kunnen toepassen. En dan moet wel vast zijn komen te staan, dat de stof niet slechts in het laboratorium, doch ook op het gevechtsveld zal voldoen. Vergissingen zijn hier niet uitgesloten. Zoo moet het feit, dat althans in 1917 het succes der blauwkruis- munitie (de projectielen met diphenylchloorarsine waren met een blauw kruis gemerkt, het diphenylchloorarsine werd door de Duitschers voor het eerst in den zomer van 1917 toegepast) niet overweldigend was, daaraan worden toegeschreven dat de Duit schers eerst practijk met deze munitie moesten opdoen. Zij waanden den tegenstander geheel onbeschermd tegen deze nieuwe stof, terwijl o. a. de Engelschen in werkelijkheid reeds maatregelen, zij het dan ook onvolkomene, genomen hadden om zich tegen die stof te beschermen. Wegens het vele gebruik, dat o. a. de Engelschen om verschil lende redenen in hun projectielvullingen van een zeker percen tage tintetrachloride als toeslag maakten, hadden deze reeds aan den lijve ondervonden, dat hun vullingbussen geen beschutting boden tegen den nevel van deze stof bij het springen van het projectiel. Daarom brachten zij daarin mechanische filters aan (aanvankelijk watten) om coloïdale rook- en neveldeeltjes te kunnen tegen houden. Deze filters, alhoewel in den beginne primitief, bleken toch voldoende bescherming te verleenen tegen dit soort deeltjes van het diphenylchloorarsine in concentraties, zooals zij toentertijd op het gevechtsveld voorkwamen. Zulke onvoorziene omstandigheden zullen natuurlijk weer invloed hebben op de wijze van gebruik, zullen verdere proefnemingen beïnvloeden, kunnen leiden tot invoering van heftiger stoffen van dezelfde categorie, kortom pas na geruimen tijd zal als regel het gebruik van een nieuwe stof in technischen en tactischen zin bevredigend opgelost zijn. Zoo is het ook met het blauwkruistype der Duitschers gegaan. Eerst begin 1918 was met dit type in beide richtingen zooveel ervaring opgedaan, dat het toen, samen met de groenkruis-munitie (de projectielen met Perstoff (diphosgeen) gevuld, waren met een groenkruis gemerkt) bij de voorbereiding van den aanval gebruikt, zeer veel bijgedragen heeft tot het succes der groote aanvalssla- gen der Duitschers in dat jaar. 900

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 8