In den slag aan de Chemin des Dames 27 Mei 1918, werd het Fransche Iront vooral door gas in al zijn geledingen dermate geneutraliseerd, dat de Duitsche infanterie, na dit uiterst sterke, op een hoogterug gelegen verdedigingsstelsel, volkomen te heb ben doorbroken, zelfs de Marne kon bereiken. Men ziet derhalve, dat een berg van moeilijkheden overwonnen moet worden, alvorens inderdaad met een nieuw strijdgas de technische verrassing kan worden verkregen. Vooral waar bij ontwapenaars dikwijls het streven voorzit te schermen met een „Übergas", dat honderdmaal zoo giftig zou zijn als de bestaande strijdgassen, is het goed hierop de aandacht te vestigen. Dat een dergelijk strijdgas onbestaanbaar zou zijn, kan men van wetenschappelijk standpunt bezien, uiteraard niet met abso lute zekerheid beweren, doch ons stellende op den bodem der werkelijkheid, kan men wel zeggen, dat het vinden van een dergelijk strijdgas in hooge mate onwaarschijnlijk is. Eerder zal gerekend moeten worden met krachtiger vertegen woordigers van reeds bestaande groepen van strijdgassen. Ter toelichting hiervan zij verwezen naar een paar in den laatsten oorlog nog niet gebruikte traanverwekkende strijdgassen, het broombenzylcyanide en het chlooracetophenon, waarvan vooral het laatste in een toekomstigen oorlog zeker toegepast zal wor den. Beide stoffen verwekken reeds tranen bij een concentratie van 0,0003 mgr. per L. Doch de tegenwoordige gasmaskers geven volkomen beschutting tegen deze uiterst sterke traangassen. Het chlooracetophenon vormt op dit oogenblik een uitstekend hulpmiddel der politie bij het dempen van oproerige bewegingen. Bloed wordt hierbij niet vergoten. Deze, onder normale om standigheden witte, kristallijnen, stof wordt öf opgelost in een mengsel van benzine en tetrachloorkoolstof en dan door middel van een sproeier verstoven öf vermengd met een rookzwak bus kruit of andere licht ontbrandbare stof en zoo verbrand. De Amerikaansche politie maakt van verschillende apparaten gebruik, al naar de grootte der samenscholing. Daar zijn in de eerste plaats de gaspatronen verschietende gasstokken, voldoende voor minstens 10 man, vervolgens de gashandgranaten of de met behulp van lichtpistolen verschoten gasbommen voor grootere volksmenigten en ten slotte de zg. gasgeweren, die uit twee stalen cylinders bestaan, in vorm en grootte overeenkomend met de „Pyrine snelblusschers". De eene cylinder bevat de gasoplossing, de andere samengeperste lucht, met behulp waarvan zelfs een zeer ver verwijderde volksmenigte door een gaswolk uiteengedreven kan worden. Het gasgeweer wordt door een man op den rug gedragen. Als krachtiger vertegenwoordiger van de groep der blaartrek kende strijdgassen dan de tot nog toe bestaande is een tijd lang 901

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 9