en dat het verlof wegens langdurigen dienst zou vallen, vóórdat 4 jaar bij de garnizoensinfanterie zou zijn verbleven, waardoor uiteraard aan het aangenomen stelsel zou worden te kort gedaan. Voor de tweede en volgende verbanden zal de duur worden bepaald als voor het eerste verband werd aangegeven. Het spreekt echter van zelf, dat het laatste verband aansluitend bij pensioen ook voor een korteren termijn dan 3 jaar moet kunnen worden aangegaan, c. q. kan in zoodanig geval ook worden toegestaan zonder verband te dienen. Zooals reeds werd gezegd, zal veelal de tweede 6-jarige dienst- periode aanvangen met een overplaatsing naar Java, gewoonlijk aansluitend bij een verlof wegens langdurigen dienst. In deze tweede zesjarige periode wordt ook overgegaan tot op leiding van specialisten, terwijl voorts rekening zal zijn te houden met een plaatsing bij andere korpsen dan de veldbataljons (ma rechausseebataljons, depotbataljons, compagnie wielrijders enz. enz.). De meest gewenschte oplossing zou zijn, wanneer zij, die voor een opleiding tot specialist in aanmerking komen, reeds dade lijk bij hunne terugplaatsing op Java hunne opleiding zouden kun nen aanvangen, waardoor in vele gevallen een nieuwe overplaatsing wordt vermeden. Voor de opleidingen, welke op bepaalde tijdstippen aanvangen is een oplossing te verkrijgen in dien zin, dat van de militairen, die tegen die tijdstippen op Java zullen aankomen, een door den Inspecteur der Infanterie te bepalen aantal van uit de Buitenge westen rechtstreeks naar de plaatsen wordt gezonden, waar de opleiding zal "plaats hebben, c. q. door tusschenkomst van het garnizoen, waar de verlofgangers gedurende hun verlof in subsisten ce zijn. Voor zoover nog niet is bepaald, zullen de aan de in opleiding te nemen specialisten te stellen eischen zoodanig worden vastgesteld, dat deze ook in de Buitengewesten kunnen worden beoordeeld. Mocht op deze wijze het voor de opleiding benoodigd aantal mili tairen niet door overplaatsing van de Buitengewesten kunnen worden verkregen, dan zal uiteraard het ontbrekend aantal van de troepen op Java dienen te komen. Voor betrekkingen als geëmployeerde e. d. worden bij voorkeur de voor het eerst van „buiten" terugkeerende militairen niet aan gewezen, hiervoor waren zooveel mogelijk oudere manschappen te bestemmen. Ten einde de mutaties zooveel doenlijk te beperken, dienen zij, die voor speciale functies (specialisten) worden bestemd zoo lang mogelijk in die functies te blijven (bijv. 4 jaar, den opleidingstijd inbegrepen). In den overgangstijd zal ten aanzien van de specialisten enz. de „methode" nog niet volledig kunnen worden gevolgd. Echter zal het daar heen worden geleid dat de als normaal te beschouwen 966

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 10