„Deze vermeerdering der mogelijkheden heeft natuurlijkerwijs met zich meegebracht een in beschouwing nemen van het gebruik van het luchtwapen in een kader dat uitgaat boven het steunen van den troep in het gevecht, n.l. het aanvaarden van een lucht gevecht onafhankelijk van dat der grondstrijdkrachten, waardoor het mogelijk zou zijn de eindbeslissing belangrijk te kunnen be- invloeden. Deze stelling van de aanhangers van „l'armée de l'air" zal slechts verwezenlijkt kunnen worden als complement van de behoeften van den troep, want steeds en vóór alles zal de tactische en strategische veiligheid van de troepen verzekerd moeten worden". N'oublions pas, en effet, que le bat principal, la raison d'être- de l'aviation, c'est de donner l'appui de l'observation aérienne au commandement et aux troupes dans le double but De pénétrer la manoeuvre de l'ennemi et fournir au comman dement les éléments de sa décision D'assurer, pendant le combat, la liaison avec les autres armes qui, la plupart du temps, sont aveugle et ont des moyens d'in- vestigation a portée limitée. „Welnu, alle wapens werken ten behoeve van het hoofdwapen, de Infanterie, en deze beknopte analyse leidt ons ertoe om speciaal in studie te nemen de samenwerking met dat wapen, hetwelk alleen het terrein verovert en de beslissing verkrijgt. Van aviatisch standpunt bezien is de samenwerking met de infanterie het hoofddoel, waarvan alle andere opdrachten slechts een inleiding en voorbereiding zijn". Op blz. 39 schrijft hij nog eens„Le but principal et la raison d'être de l'aviation est done l'observation aérienne". We aarzelen niet om de geciteerde opvattingen van den schrijver te kwalificeeren als verouderd en onjuist. Zeker we lezen er be kende waarheden in die niemand zal tegenspreken, zooals de infanterie die als hoofdwapen de beslissing moet verkrijgen en waartoe al het andere moet medewerken. Doch wie daardoor deze redeneering aanstonds als juist zou willen beschouwen, zij op zijn hoede. Want zoo eenvoudig is de oplossing niet. Er is een groot verschil in de toepassing van een en ander, en die toepassing hangt nauw samen met den aard en het karakter van het onder- werpelijke wapen. Verouderd en onjuist, schreven wij. Toen de wereldoorlog uit brak, was dit inderdaad de taak van den vliegdienst. Het was uitsluitend een verkennings- en waarnemingsorgaan ten directen behoeve van het leger. Ongewapend als de vliegtuigen waren, kon men niet anders doen dan waarnemen, en als zoodanig waren zij stellig van veel belang voor den bevelhebber. Doch langzamerhand veranderde het vlieg tuig zelf en daardoor ook het gebruik. (Zie hiervoor het artikel r „De jachtvliegdienst", van E. T. Kengen in het I. M. T. 1927,. 978

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 22