1022 uitgesloten zijn en alle conflicten tusschen staten zouden door een scheids rechterlijke beslissing uit den weg moeten worden geruimd. Voorts stelde Frankrijk den eisch dat het verdrag eerst dan van kracht zou mogen worden, wanneer alle staten, waarvoor het in eerste instantie opengesteld zou zijn, de overeenkomst geteekend hadden. Engeland sloot zich bij de Fransche zienswijze aan, toen Amerka naar aanleiding van het verdrag ook met dit rijk in onderhandelingen was ge treden. Amerika had reeds het recht van zelfverdediging erkend. Maar Engeland gaf aan dit begrip van zelfverdediging eenige uitbreiding en betrok hieronder tevens de verdediging „van zekere gebieden van wel vaart en integriteit in de wereld die een speciaal en vitaal belang vormen „van onze vrede en veiligheid. De Engelsche regeering heeft in het ver deden alle moeite gedaan om duidelijk te maken, dat een inmegnging in „deze gebieden niet geduld kan worden. Hun verdediging tegen een „aanval is voor het Britsche Rijk een maatregel van zelfverdediging. Het „moet duidelijk begrepen worden, dat de Regeering in Engeland het ver- „drag aanvaardt met de uitdrukkelijke zekerheid dat haar vrijheid van „handelen in dit opzicht niet beperkt wordt. De Regeering der Vereenigde „Staten heeft overeenkomstige belangen, waarvan het negeeren door „vreemde mogendheden volgens haar eigen verklaring als een onvriendelijke „daad beschouwd zou worden. De Engelsche Regeering meent daarom, dat „zij bij de uiteenzetting van haar opvatting, de opvatting en de houding „van de Vereenigde Staten uitdrukt". De redactie van het ontwerpverdrag werd ten slotte door alle betrokken mogendheden aanvaard. Onder de eerst aangezochte onderteekenaars werden nog de staten opgenomen, die de Locarno-verdragen hadden onder teekend. De Britsche Dominions en Britsch-Indië, waaraan de laatste nota van Kellogg rechtstreeks was gericht zouden ieder afzonderlijk het verdrag onderteekenen. Het verdrag zelf bestaat uit twee artikelen. In het eerste artikel ver klaren de onderteekenaars dat zij het oorlogsmiddel als beslechting van nationale geschillen veroordeelen en den oorlog als middel van nationale politiek niet meer zullen aanwenden. In het 2e artikel verklaren zij alle geschillen zonder uitzondering door vreedzame middelen te zullen beslechten. In de préambule is voorts vastgesteld, dat een staat die in strijd met het verdrag handelt en tot den oorlog zijn toevlucht neemt, de voordeelen van het tractaat verliest. Hij stelt zich dus in dat geval bloot aan een aanval zooals is voorzien in de tractaten van Locarno en het Volkenbondsverdrag, terwijl in het algemeen aan iedere staat in dat geval het recht wordt toegekend zich tegen den aanvaller te verdedigen. Intusschen behoort de préambule niet tot het verdrag zelf. Evenmin heeft de nota van Kellogg iets met de beide artikelen van het verdrag te maken. Juridisch zijn de onderteekenaars van het verdrag alleen door de beide artikelen waaruit het bestaat gebonden. Voldoende diplo matieke manoeuvreerruimte is dus aan alle on derteekenaars van het verdrag voorbehouden! Ziedaar de wordingsgeschiedenis van het Kelloggverdrag, dat in de oogen van velen een mijlpaal is op den weg naar den wereldvrede. Laat ons thans de beweegredenen van practische politiek nader in beschouwing nemen die hebben bijgedragen tot de totstandkoming van het verdrag van Kellogg. Het voorstel tot het sluiten van een vriendschapsverdrag is van Frankrijk uitgegaan. Redenen van binnenlandsche politiek dreven er echter de Amerikaansche Regeering toe op dit voorstel in te gaan. Wat toch was het geval. De imperialistische politiek van Amerika in Nicaragua was in verschillende dagbladen aan scherpe critiek onderworpen. „Outlawry of war" maakte het voornaamste punt uit van het programma van een groep Amerikaansche politici onder leiding van senator Borah, die in de buiten-

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 70