1033- zeer bescheiden vuurmiddelen ons slechts het maken van zeer eenvoudige vuurplans zullen veroorlooven. Men bedenke, dat de sterkte van een papieren vuurplan, zooals wij die wel eens mochten aanschouwen, gelijk is aan die van een kaartenhuis. 12. OVERZICHT BU1TENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Revue d'Artillerie. September 1928. De bekende Chef d'escadron d'artillerie P. Vauthier geeft een uitgebreide studie: I'Organisation des batteries d'artillerie antiaériennes waarin de verschillende richtmethoden worden behandeld. We nemen hieruit over: Het indirecte vuur geeft een algemeene oplos sing, onder alle omstandigheden bruikbaar (dag en nacht), op elke plaats (voor en achter, doch in het bijzonder vóór, omdat het personeel tot een minimum kan worden teruggebracht en beter beschermd is tegen vijandelijk vuur) en onder alle omstandigheden (bij voorbeeld voor het geval dat het vliegtuig systematisch een kronkelende baan volgt)het is bovendien de meest economische oplossing. Het directe vuur geeft slechts een bijzon dere oplossing, die alleen overdag is te volgen, en vooral in achterwaartsche opstelling (omdat meer personeel noodig is, dat meer is blootgesteld aan het vijandelijk vuur)'; het heeft slechts waarde als het vliegtuig een vaste- baan volgt; het is de minst economische oplossing. Bovendien is het vuur overdag achter uitzondering, waar men dikwijls immers nachtelijk vuur moet toepassen. Vóór zal zoowel overdag als 's nachts dienen worden gevuurd. Uiteraard is het indirecte vuur niet toe te passen als de te voren genomen maatregelen falen, dan wel de te bezigen instrumenten defect zijn, boven dien wanneer de verbindingen zijn verbroken. De opstelling duurt langer dan bij het directe vuur, terwijl ten slotte tot het verkrijgen van een gelijke juistheid, de opstelling beter dient te zijn voorbereid. A. Pot, chef d'escadron d'artillerie, geeft een overzicht van de in de verschillende legers gebezigde lichte houwitsers PObusier léger dans les armées étrangères). Het meest gebezigde kaliber is 10 a 10.5 c.M. (Duitschland, Oostenrijk, België, Spanje, Vereenigde Staten van Amerika, Griekenland, Polen, Italië, Roemenië, Zweden, Turkije, Tsecho-Slovakije en Yugo-Slavië)12 cM. houwitsers zijn slechts in gebruik in Engeland (11.43 c.M.). Nederland (12 c. M.), Polen (12.1 c.M.), Roemenië (12,1 c. M.). Turkije (12 en 11.4 c.M.) en Yugo-Slavië (12 c.M.). Schrijver komt tot de slotsom dat de veldhouwitser van 10.5 cM. verre de voorkeur verdient boven dien van zwaardere kalibers. Voorts vermelden we nog een artikel van den chef d'escadron C. Morel: Mitrailleuses d'aviation Madsen". Deze mitrailleurs komen overeen met de Madsen geweermitrailleurs. De vuursnelheid is opgevoerd tot 800-1000 schoten per minuut, terwijl overigens het wapen, waarvan 2 soorten bestaan nl. in vaste opstelling en in draaibare opstelling, uiteraard is ingericht speciaal voor het gebruik in vliegtuigen. The Coast Artillery Journal. September 1928. Wij vestigen de aandacht op een ongeteekende bijdrage; Preparation of Anti-air craft defense planwaarin tal van technische gegevens worden verstrekt. Revue Militaire Francaise September 1928. De médecin-general Uzac begint hier een studie: De l'ancien au nouvoau reglement du service de santé. Het thans verschenen eerste gedeelte is te beschouwen als een

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 81