1037 vertrouwen te voeren, waarbij schr. waarschuwt, dat niets destructiever werkt dan de overgang var. vertrouwen tot desillusie, en dat hoe diep deze moreele kracht ook moge wortelen, zij onherroepelijk te niet gaat bij materieele machteloosheid. Commandant Larozf vestigt met zijn art. Les Porte-Messages, Infan terie" de aandacht op een methode van berichtenoverbrenging met een daartoe speciaal geconstrueerd schietapparaat. Schr. wijst er op, dat in 1918, niettegenstaande het geperfectioneerde verbindingsmaterieel, de onder hevig vuur staande voorste afdeelingen in critieke momenten slechts over vuurpijlen en ordonnansen beschikten voor berichtenoverbrenging en daarmede slechts enkele berichten van algemeenen aard konden worden overgebracht, terwijl door het gebruik van ordonnansen de troep belangrijk werd verzwakt. Ook bij oefeningen wordt de algemeene klacht gehoord van gebrek aan verbindingen, wat zijn oorzaak vindt in het gebrek aan tijd, welke voor het leggen van deze verbindingen noodig is. De voor waarden voor het gebruik van deze berichtprojectielen worden door schr. behandeld. Hij wenscht deze berichtprojectielen mede te geven aan kleine inf. afdn. in voorste linie en aan geïsoleerde eenheden. Na bespreking der technische eischen komt schr. tot een projectiel van 100 gr., welke tot een afstand van 800 M. kan worden verschoten (met voldoende nauw keurigheid). Schietmethode: overeenkomstig de geweergranaat. Schr. geeft een teekening van dergelijke berichtprojectielen, zooals zij op het oogenblik van den wapenstilstand bestonden. Het zou ernstig overweging verdienen h. 1.1. met dergelijke berichtprojectielen proeven te houden. Het is goed koop en blijkbaar gemakkelijk te hanteeren. Bulletin Beige des sciences Militaires. Aug. '28. Majoor Liévin vervolgt zijn art. Les chars de Combat", met het geven van een overzicht van zijn art. „Les chars de Combat"; met het geven van een overzicht van de verschillende typen vechtwagens. Voor ons van belang zijn de gegevens betreffende de lichte vechtwagens, waarvan wij hier enkele vermelden. Gewicht: 5 a 10 ton. Praktische snelheid: 15 a 25 K. M. Werkingssfeer: ongeveer 180 K. M. Coupures, welke kunnen worden overschreden: 1.50 M. a 2.30 M. Beklimbare hellingen: 45 graden. Bewa pening: 1 licht kanon en meerdere mitrs. Deze wagens zijn bestemd om lichte troepen te volgen. Nog dienen de zg. tankettes te worden genoemd, zeer lichte 1 a 2 mans wagens met groote snelheid, welke een ruiter in afwisselend terrein overal kunnen volgen, weinig geraas maken, weinig kwetsbaar zijn door hun groote snelheid en klein volume en een groot klimvermogen hebben. Gewicht: l/2 ton. Snelheid: 25 K. M. Pantsering: 10 mm. Het nadeel is, dat de bestuurder tegelijk schutter is. Majoor Pepper pleit in Procédé pour aagmenter la rapiditè des transmis sion" voor een eenvoudige) methode voor plaatsbepaling van doelen in het gevecht en snellere overbrenging van het bericht dan thans met de rui- verdeeling en het coördinatensysteem mogelijk is. Schr. wil daarvoor een as van richting bezigen per divisie, op de kaart aan te geven door een opeenvolging van markante punten in rechte lijn, liefst in het midden van de divisiestrook. De ligging der doelen wordt naar deze lijn bepaald. De methode lijkt ons eenvoudig en bruikbaar. Mil. Wochenblatt. 25 Aug. '28 (No. 8>Eine neue GeschiitzartKanonen- - Haubitzen". Als gevolg van den drang naar groote schootsverheden bij het veldkanon met de daaraan gepaard gaande kalibervergrooting, kwam men op het idee den veldhouwitser te vervangen door het veldkanon, waarmede het boogschot was toe te passen. Het art. vestigt nu de aandacht op de verschijning van een dergelijke kanon-houwitser, het nw. 85 mm. Schneider veldkanon. Ook Bofors schijnt een dergelijk kanon te hebben vervaardigd van 9 c.M. met spreidaffuit. Wij vermelden hiervan enkele gegevens. Het Schneider kanon: lengte 34,8 kal.; Vo. max. 675 m/sec. als kanon en 550 m/sec. als houwitser; proj. gewicht: 10 kg. voor vlakbaanvuur en 8,8 kg. voor krombaanvuur. Schootsverheid als kanon: 15 K. M. en 9800 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 85