het geven van de opdracht de infanterie vol goeden moed ten aanval en niet zonder succes. Ten einde zijn arbeid naar behooren te kunnen verrichten, moet de art. scheidsrechter weten, welke vuren zijn voorbereid, terwijl hij tevens van elke nieuwe vuuropdracht op de hoogte moet worden gesteld. Hij gaat dan na, welke de te verwachten uitwerking zal kunnen zijn, in verband met verschillende factoren, welke hierop invloed uitoefenen. Hij stelt de inf. scheidsrechters op de hoogte, waar en wanneer art. vuur zal worden ontvangen en van welke intensiteit. Voorts houdt hij een overzicht aan van de afgegeven vuren, het munitieverbruik, vuursnelheid, ligging van de vuren, in verband met de voorbereiding, in het kort, hij controleert de technische uitvoering. Een kwestie, welke nauw verband houdt met de hiervoren gestelde taak van den scheidsrechter, is de wijze van uitbeelding van het vuur. Men heeft getracht, hierin op verschillende manieren te voorzien, o. a. met behulp van lampen, gekleurde lappen enz. Het beste heeft nog voldaan de methode, waarbij op kaarten en schetsen de voorbereide vuren worden aangegeven en waarvan de verschil lende, bij de troepen aanwezige scheidsrechters een exemplaar ontvangen. Omtrent niet voorbereide vuren ontvangen zij tijdig bericht van den art. scheidsrechter. Goede verbinding en uitstekende samenwerking tusschen beide categorieën scheidsrechters is echter een gebiedende noodzakelijkheid. DE ORGANISATIE VAN DEN SCHEIDSRECHT. DIENST. Zooals uit het vorenstaande wel gebleken is, vordert een goed wer kende scheidsrechterlijke organisatie een uitgebreid en in hooge mate deskundig personeel. Spaarzaamheid in dezen leidt niet tot het gewenschte resultaat en is dusfoutief. a. Bij de vaststelling van de organisatie doet zich onmiddellijk de vraag voor, waar het zwaartepunt van den dienst moet worden gelegd. Het antwoord kan in het algemeen luiden, in voorste 1 ij n, althans in den aanvang van de opleiding, omdat daar in werkelijkheid de beslissende strijd zal plaats vinden. Daarom zijn juist op die plaats de beslissingen en aanwijzigingen van het hoogste belang. Daar moet in de eerste plaats de troep op goede wijze reageeren op de scheidsrechterlijke uitspraak. In een meer gevorderd stadium, bij de oefeningen in grooter verband wanneer de troepen zelf al meer geoefend zijn, kan, met name in de voorste lijn de werkzaamheid wel verminderd worden en kan men zich meer wijden aan het tactische gedeelte. Toch verwaarlooze men nimmer 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 14