den arbeid in front. Deze blijft van overwegend belang. Hoe kleiner dus de te oefenen onderdeelen, hoe talrijker, naar verhouding, de scheidsrechters, die de onderdeelen volgen. b. Verder moet eenheid in beslissingen verkregen worden; geen tegenstrijdige uitspraken mogen worden gedaan op hetzelfde front door de scheidsr., ingedeeld bij de verschillende partijen, terwijl er bovendien een logisch verband moet bestaan tusschen de verschillende uitspraken op de diverse frontgedeelten. Noodig is duseen organisatie, belast met de algetneene leiding, welke in geregelde ver binding staat met de aan haar onderge schikte organen bij de troepen. Laatstgenoemden bovendien wederom dusdanig georganiseerd, dat er voortdurend contact bestaat met de troepen en met nevenorganisaties. D i t sluit in, een vlotte berichtenwisseling, wel ke beschikt over een uitgebreid eigen net. c. Voor de verbinding in voorste lijn, dus ten behoeve van de direct bij de troepen ingedeelde scheidsrechters is een u i t g e- breid ordonnansen per son eel noodig, benevens een aantal hulpscheids rechters (onderofficieren)welke laatsten zorg dragen, dat de gegeven aanwijzingen op de juiste manier worden verwerkt. In verband met de omstandigheid, dat deze scheidsrechters zeer dikwijls van plaats zullen moeten veran deren, is voor hen een telefonische berichtenwisseling doorgaans niet mogelijk. Wel zullen op bepaalde plaatsen telefonische bericht- posten noodig zijn, waarheen dan per ordonnans de verschillende meldingen voor de centrale leiding worden verzonden. d. Behalve van vorenbedoelde scheidsrechters maakt de scheidsr. staf (het centrale orgaan dus) gebruik van berichtofficieren, die bij de staven van de grootere eenheden worden te werk ge steld. Hun taak is onder het hoofdstuk, „Doel en Werkwijze van den Scheidsr. Dienst" ad. 3) reeds voldoende belicht. e. Ten slotte is het gewenscht, ook de verschillende scheids rechters bij de diverse gevechtsgroepen onder eenhoofdige leiding te plaatsen, terwijl het voorts aanbeveling verdient, deze organen samen te stellen uit officieren, behoorende tot verschil lende wapens. Een voorbeeld toont onmiddellijk de noodzaak hiervan aan. Hoe beoordeelt men b. v. de samenwerking van de onderscheiden wapens in een bepaalde gevechtsstrook N. o.m. door de uitwerking der verschillende strijdmiddelen, waaromtrent de scheidsrechters inlichtingen verschaffen, samenvattend te be- oordeelen, in verband tevens met den tactischen toestand. Een juiste appreciatie kan slechts verkregen worden, indien in de leiding van de arbiters in een gevechtsstrook althans de hoofd wapens vertegenwoordigd zijn, i. c. inf. en artillerie. Ter bepaling van het aantal in te deelen scheidsrechters kan men een verschillenden maatstaf aanleggen. Men kan vaststellen, dat 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 15