per onderdeel een zeker aantal scheidsrechters noodig zijn, terwijl men ook de frontbreedte als maatstaf kan aannemen; met uitzon dering van enkele gevallen (verdediging), komt dit echter nagenoeg op hetzelfde neer. Bij de Fransche manoeuvres van enkele jaren geleden nam men voor de infanterie als norm aan: per 100 a 150 M frontbreedte een scheidsr. (subalt. off.); op iedere 4 a 500 M. kwam een hoofd officier, belast met de leiding op dat gedeelte Het geheel stond per divisie wederom onder eenhoofdige leiding. Totaal waren per divisie benoodigd 9 hoofdoff., 28 subalt. off, benevens een zeer groot aantal officieren, onderofficieren en minderen, belast met administratie, verbindingen enz. Deze organisatie schijnt inderdaad voortreffelijk te hebben gewerkt, doch zelfs voor de Fransche verhoudingen was het groote aantal officieren, welke voor het meerendeel tot den Gen. Staf behoorden, een bezwaar. Volgens andere gegevens zou men echter zonder bezwaar met minder kunnen volstaan. De verschillende cijfers ontloopen elkan der niet veel. Kolonel Jèze geeft o. a. aan, voor wat betreft de infanterie2 scheidsrechters per 4 a 500 M. front, welke weder om groepsgewijze (b. v. per 12 a 1500 M., naar gelang van om standigheden) onder eenhoofdige leiding staan. Deze groepen staan weder onder toezicht van den Div. scheidsrechter. Totaal komt men per divisie dan op 6 a 7 hoofdoff. en 6 a 7 subalt. off.bovendien rekent kol. Jèze nog op ongeveer 9 verbind, en bericht-officieren, welke ook tot de scheidsrechterlijke organisatie behooren. Indien men niet met twee partijen oefent, doch volstaat met een gemarkeerden vijand, handhaaft men toch bovenbedoelde or ganisatie. Slechts voor de gemarkeerde partij volstaat men met een veel geringer aantal. In Nederland werd bij de manoeuvres in 1926 het volgende stelsel toegepast. A. Per batalj. of afd.1 kapt. scheidsr. 2 ordonnansen per comp. een onderoff. hulpscheids- rechter. B. Per regiment: 1 hoofdoff. 2 ordonnansen. C. Per Divisie 1 Lt. kol. v. d. Gen. Staf. 3 kapts. v. d. Gen. Staf. enkele luitenants registrator D. Hoofdscheidsrechter1 gen. majoor. 2 off. v. d. Gen. Staf. 2 art. off. 2 luitenants registrator. In de aanschrijving, welke den scheidsrechterlijken dienst re gelde, werd aangegeven, dat het zwaartepunt in het terrein ge- 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 16