De oorlogshond wordt gebruikt als trekdier (mitrailleur-com pagnieën, munitie- en vivres-karren), als lastdier, voorzien van een speciaal daarvoor ingericht draagzadel, waarop men munitie, vivres, telefoonkabels alsook postduiven kan aanbrengen. Hij wordt gebezigd bij den geneeskundigen dienst als hond voor het opsporen en het eerste hulp verleenen van gewonden. Verder kent men nog, de honden, die aan de schildwachten of posten worden toegevoegd, die, dank zij hun uitstekend ontwikkeld gehoor en hun reuk, zeer snel de tegenwoordigheid van een persoon te kennen geven. De honden, die gebruikt worden voor het doen van ronden of voor de bewaking hebben het mogelijk gemaakt het personeel, belast met de bewaking van gevangenen in te krimpen. Patrouille-honden hebben het veiligheidsrendementen en -coëfficiënt der patrouilles in zeer sterke mate verhoogd. En nu ten slotte nog het een en ander over den hond, bestemd voor het onderhouden van de verbinding, in het kort verbindings hond genaamd; deze hond dient om een gemeenschap tot stand te brengen, die permanent kan worden over een afstand, die zich tot drie K. M. kan uitstrekken. Over zulk een traject brengt hij berichten over, die daarbij vervat zijn in een capsule. Enkelen van hen die zich door hun lichamelijke gesteldheid onderscheiden, brengen telefoon lijnen, munitie en vivres over. De kilometer wordt daarbij gemid deld in drie tot zes minuten afgelegd, doch honden, die reeds meer routine van dergelijk werk hebben verkregen, leggen een kilometer in twee minuten af, vooral, wanneer ze zich onder artil lerie-vuur bevinden. Bij de africhting wordt het volgende beginsel gehuldigd, dat gebaseerd is op het vormen van equipes, bestaande uit twee man schappen en twee honden, waarbij deze laatsten op gelijke wijze aan hun twee meesters verbonden zijn. Overal derhalve, waar de eene van de beide manschappen van het equipe éénmaal met de honden is geweest of langs is gegaan, kan de verbinding tot stand worden gebracht en dit zelfs op duurzame wijze. Zoo heeft men dan ook op een dergelijke wijze gedurende den oorlog maandenlang kunnen waarnemen, dat omsingelde posten door honden van leef tocht werden voorzien, posten waarvan de bezetting zich anders genoodzaakt zoude hebben gezien hun leven op te offeren. Op een dergelijke wijze heeft men eveneens waargenomen, dat honden alle uren weer opnieuw de telefoongeleidingen herstelden, welke voortdurend door het vuur werden in het óngereede gebracht. Welke zijn nu de voordeelen van een dergelijke wijze van over brenging? Allereerst wordt een snelheid verkregen, welke die van een voet ganger of wielrijder overtreft; voorts veel geringere kwetsbaarheid, ergo, economie ten aanzien van menschenlevens zoowel als van tijd. Om slechts een enkel feit te noemen: een van de honden van het detachement Dieb von Polizeipark heeft in de vijfde maand 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 41