van zijn training in 5 minuten en tien seconden een telefoongelei ding ovei een afstand van één kilometer uitgelegd. De vier equipes van de 2de Divisie hebben op de volgende wijze hun opleiding onder toezicht van den heer Eustis gevolgd Het werk was voor de manschappen zoowel als voor de honden zeer intensief. Het begin van deze opleiding was gewijd aan gehoorzaamheids oefeningen. Op den lOden dag zijn de eerste oefeningen in het ot stand brengen van de verbinding begonnen en geleidelijk is de atiichting dag aan dag methodisch en streng voortgezet. De honden, alle jonge Duitsche Herdershonden, hebben hun berichten overgebracht, eerst over 50 M., daarna over 100 M ver volgens 200 M. enz. tot ten slotte over 2 K. M. Geleidelijk en al meer en meer progressief heeft men oorlogshonden van ze gemaakt. Zoowel overdag als gedurende den nacht hebben ze gewerkt over afstanden en terreinen, die steeds moeilijker werden. Zoo deden op een zekeren dag de eerste schoten zich hooren, daarna de losbar stingen van granaatkartetsen, vervolgens het geknetter van mitrail - eurs; de honden vervolgden hun weg, de ooren gewoon daarbü latende hangen en in hun blik die bewonderenswaardige uitdruk king van het werkdier, dat vertrouwen in zijn zending stelt en haar met vieugde volvoert uit liefde voor zijn meester. Den 20sten Augustus begon het detachement zijn herhalingsoe- emngen bij het 7de Infanterie-Regiment. De eerste week werd nog gewijd aan het onderricht in onderdeden. Al meer en meer hebben de honden zich gewend aan hun soldatenleven. Zeven tot acht uren per dag werk. Regen, zonneschijn kon hun met deren. De nachten langs moeilijke wegen in het terrein, langs wouden, langs ravijnen. Dan de terugkeer en de vrijheid onder de oogen van den meester, de verzorging door dien meester, het versche, smakelijke voedsel en dan ten slotte de rust, in het stroo. ten ïuw leven voorwaar, doch gezond en werkzaam, het echte soldatenleven! Den 27sten Augustus hield de Divisie-Kolonel Guisan in tegen woordigheid van een groot aantal hooge militaire autoriteiten in spectie over het detachement. De honden werden getoond in hun oefeningen in gehoorzaamheid, in springen, kruipen enz. enz. Ver volgens werden in het terrein verbindingen tot stand gebracht over een afstand van ongeveer 11/2 K.M., een traject, algeheel onder et vuur staande van mitrailleurs, granaat-kartetsen en geweren. Des nachts dezelfde oefening, doch oneindig veel indrukwekkender waar, in een ravijn een hond slechts bij het korte licht van de vuur- s alen kon worden vermoed, terwijl hij voortijlde met het doel voor oogen om zijn boodschap goed over te brengen. Eindelijk begon op den 28sten Augustus de proef, het onder zoek naar de resultaten van het geleverde werk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 42