nu, met de in punt 74, gegeven wenken, waarvan vooral die onder (3) genoemd voor oogen, over tot de uitwerking der hiervoor opgesomde hoofdzaken A, B. en C, dan komen we tot de volgende resultaten ad A. Ie. H o o f d z a k e 1 ij k zal geoefend moeten worden, ter verhooging van de vaardigheid in het gebruik der wapens. Ter verduidelijking zijn in het voorschrift bij name genoemd: ahet schieten. b. het gevechtsschermen, terwijl het granaatwerpen hier volgens mij ook een plaatsje bij verdient. Dat de beoefening van het schieten en van het gevechts schermen van meer belang zijn, behoeft natuurlijk geen betoog, maar aangezien het gebruik van de handgranaat, ook op de buitengewesten wel eens met succes zou kunnen geschieden (b. v. tegen te hoop geloopen verzetslieden), moet dat toch een en kele maal beoefend worden, trouwens het V H. I. geeft dat aan. ad. a. Het schieten, zoo sober genoemd, dient weder verdeeld te worden in 1. de voorbereidende oefeningen. 2. het schoolschieten, waarbij voor sommige garnizoenen, n. 1. die, welke over een, aan de daaraan gestelde eischen, voldoend schietterrein beschikken, ook nog het gevechtsschieten komt. De voorbereidende oefeningen zijn van velerlei aard, b. v. uit het R. 1., hoofdstuk II, 3de onderdeel het onder a genoemde, verder de verschillende voorbereidende oefeningen uit het V. S. 1. als daar zijn; het schatten van afstanden, het opsporen van doelen in het terrein, de aanslagoefeningen, de beoefening van het jager schot enz. Deze oefeningen zijn talrijk en onmisbaar, moeten vaak beoefend worden, eischen dus veel tijd voor zich op, terwijl we voor het schoolschieten op een dag per week kunnen rekenen. ad. b. Het gevechtsschermen zal, voordat ieder militair daarin voldoende bedreven is, eveneens veel oefening, dus ook weer veel tijd vragen. We kunnen ons hierbij verschillende gevallen stellen, als daar zijnman tegenover man, een man tegenover meer dan een tegenstander, verscheidenen tegenover een gelijk of grooter aantal tegenstanders enz. enz. ad. c. Waar, zooals boven reeds genoemd, het gebruik van veldhandgranaten kan plaats vinden moet het granaatwerpen met de militairen worden beoefend. Hiervoor is dus ook weer tijd noodig. Alleen deze oefeningen ter verhooging van de vaardigheid in het gebruik der wapens, eischen dus al heel wat oefening en eveneens heel wat tijd. ad. A 2e. Verder moet hoofdzakelijk geoefend worden ter verhooging van de geschiktheid voor de uitoefening van de politiek politioneele taak. 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 46