de eventueele tactische grondslag geheel op den achtergrond treedt) en. c. oefeningen, waarbij mede de vorming van de comman danten der onderscheidene afdeelingen als aanvoerder in het oog wordt gevat (troepenoefeningen met een tactischen grondslag volgens het A. V. O.; zij het dan dat wij ons hierbij kunnen be perken tot oefeningen tegen verzetslieden). Als we nu nog eens onze te beoefenen stof overzien, dan komen we tot het volgende resultaat. Onder a. (kennis en vaardigheid van den enke len man) vallen: uit het V. S. 1.: de voorbereidende schietoefeningen als daar zijn aanslag-oefeningen; oefeningen in het opsporen van doelen in het terrein; het schatten van afstanden; gymnastiek met het geweer (kara bijn); de beoefening van het jagerschot en het schieten zelf. uit het R. I.De excercitie met karabijn en marechaussee sabel en de behandeling van de karabijn als vuurwapen; de op leiding van den enkelen man in het terrein, uit het V. O. S. het gevechtsschermen. uit het V. H l het werpen met veldhandgranaten. uit het R. O. S het seinen (alleen voor het kader en voor de seinploegen). Onder b (oefening van de afdeelingen als zoodanig) vallen: uit het R. I. de oefeningen buiten het gevechtsveld en van die op het gevechtsveld: het eerste onderricht van de brigade, verder de nachtelijke oefeningen uit R. I. Hoofdstuk V 2e onderdeel voor zoover van belang voor de uitoefening der politiek-politioneele taak. uit het V. P. T. L voornl. de oefeningen genoemd in punt 77 van het V. O. I. Onder c. (vorming van de commandanten tot aanvoerder) vallen alleen: de oefeningen in het V. P. T. L. voor zoover genoemd in punt 77 van het V. O. I. Nu we weten, hoe geoefend moet worden en hoe de oefenstof te verdeelen, komen we tot de volgende vraag, nl: Hoeveel tijd hebben wij daarvoor wel noodig, of liever, hoe moeten wij het voor elkaar krijgen en onzen beschikbaren tijd verdeelen? In de eerste plaats dan hebben wij noodig, één dag per week om te schieten. Het schietjaar is lang genoeg om ons niet te overhaasten, d.w. z. om niet te veel op één dag te schieten. Zoodoende zijn we dan op zoo'n schietdag wel zoo vroeg klaar, dat we na afloop nog wel een kleinen dienst kunnen laten volgen, b. v. gevechtsschermen. Een dag per week, de Zaterdag, voor buitengewoon rei nigen van het kwartier enz. zoomede voor het houden van in spectie volgens I. D. I. punt 185 (1). 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 48