bol uitstak. Het eene uiteinde zat in een tap aan de binnenzijde van den trommel, het andere uiteinde stak er doorheen, waarom heen aan de buitenzijde van den cylinder een krukas was bevestigd, zoodat daarmede de bol om zijn as gedraaid kon worden. De bol, aan de bovenzijde voorzien van een afschroef bare stop, was gevuld met rookend zwavelzuur. Door de kruk een halve slag om te draaien, liep de vloeistof in de zich op den bodem bevindende met kalk gevulde trommel. Door de aanwezigheid van het fijne metalen rooster kwam de vloeistof druppelsgewijze op de kalk. Daardoor ontstond een witte nevel, die naar boven trok en door de ronde gaten in het deksel naar buiten ontweek. Deze toestellen werden ook door de Duitsche Marine gebruikt, doch werden dan voorzien van drijflichamen. Nadat het toestel in werking gesteld was, werd het in zee gewor pen. De Engelsche Marine beschikte over een dergelijk toestel. (Admirality Type F.) De doorsnede van den cylinder van dit toestel bedroeg ongeveer 2 Eng. voet en bevatte ongeveer 45 K.G. maskeeringsstof. Hiervoor werd meestal het verbeterde Berger-Mengsel gebruikt. De brandtijd bedroeg ongeveer 10 min Nadat deze toestellen in zee geworpen waren, zonken zij na ongeveer een uur. Naast het hierboven ge noemde toestel gebruikten de Duitschers een nevelkast, totaal gewicht 34 K.G., doch met een neveltijd van slechts 3 min. Nevel trommels en rookovens berusten op hetzelfde principe, doch ver schillen in afmeting, vorm en gewicht. De Franschen gebruikten het toestel van Engin Berger, dat op hetzelfde principe berustte als de Duitsche nebeltopf, een gewicht van 40 K.G. had met een neveltijd van 10 min. Verdier construeerde ook toestellen met totaal gewichten van 45, 80 en 120 K.G. Door een chemische reactie van een chloorverbinding met am moniakgas onder druk te doen plaats hebben, ontstond een witte chloorammoniumnevel. De nevelontwikkeling kan bij deze toestellen ook naar believen onderbroken worden. De beide hierboven beschreven Fransche toestellen ontwikkelden een wolk ter breedte van 50-100 M. en een lengte van maximum 1500 M. Bij vochtig weer had de wolk een hoogte van 30-50 M., bij droge lucht een hoogte van 200-2*50 M. Volgens Chedeville kan men met 12 neveltoestellen, geplaatst op een terreinoppervlakte van 1 K.M.2, bij gunstigen wind binnen 5 min. een terrein van 2-3 K.M2. vernevelen. Bij verneveling van grootere terreinopper vlakten rekent men op 3 toestellen per K.M.2 terwijl voor een onafgebroken verneveling gedurende 2 /2 uur, op 380-400 K.G. nevelstof per K.M.2 gerekend moet worden. De Amerikaansche Marine beschikte over een rookschoorsteen de z. g. Smoke-funnel. Dit toestel werd op het achterdek van het schip geplaatst. Het toestel had een lengte van ongeveer 2 M. 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 58