en een doorsnede van 60 c.M. De eene zijde van den schoorsteen was open, de andere zijde was afgesloten door een fan (doorsnede 45 c.M.), die met tandrad-overbrenging van 30:1 met de hand bediend kon worden. Het geheel was horizontaal op een ijzeren geraamte gemonteerd. Twee stalen cylinders, waarvan de eene gevuld is met silicium-tetrachloride en koolzuur, de andere met ammoniak, staan middels pijpen in verbinding met den schoorsteen. Bij het openen van de kranen der beide cylinders, stroomen beide gassen in den schoorsteen, (het silicium-tetrachloride door vier, het ammoniak door één sproeier.) Door de fan te draaien worden de beide mengsels door de doorstroomende lucht innig vermengd en verlaten als een dichte witte nevel den schoorsteen. Eén stel cylin ders is in staat gedurende 30 min. nevel te verwekken. Worden de kranen der cylinders dichtgedraaid, dan houdt het nevelen automatisch op. Men sluit dan eerst de kraan van den silicium-tetrachloride-cylinder, na een halve minuut die van den ammoniak-cylinder en ten slotte wordt de handfan afgezet. b. Kleine toestellen. In de eerste plaats noemen wij de Engelsche rookkaars. (Smoke- candle type S.) Deze kleine neveltoestellen waren door hun licht gewicht en eenvoudige bediening in den afgeloopen oorlog zeer gewild. Het waren metalen bussen met een hoogte van 13 c.M. en een diameter van 9 c.M. met een gezamenlijk gewicht van 1.75 K.G. De kaars was met maskeeringsstof „S"; gevuld. Dit blijkt echter te zijn een mengsel bestaande uit Salpeter, Zwavel, Pek, Borax en Lijm. Het maskeeringsvermogen bedroeg ongeveer het vijfde gedeelte van een gelijke hoeveelheid Phosphor. De brandtijd be droeg ongeveer 5 min. De Amerikaansche rookkaars (Smoke torch mark; „T") had dezelfde constructie als de Engelsche, doch een iets korteren brandtijd. Een ander Engelsch maskeeringstoestel, dat, voorwat zijn gewicht betreft ook onder groote toestellen had behandeld kunnen worden, was de z. g. „Smoke knapsack", die door één man op den rug gedragen moest worden. Het totaal gewicht bedroeg 38.5 K.G. Het toestel bestaat uit twee stalen cylinders, hoog 80 c.M., doorsnede 15 c.M. De cylinders bevatten dezelfde stof als beschreven onder „Smoke funnel". Aan de rechterzijde van het toestel was een pijp met uitstroomingsventiel. Met de linkerhand werden de beide kranen der cylinders geopend, met de rechterhand werd de straal- pijp bediend. De uitstroomingstijd, die 15 min. bedroeg kon naar believen onderbroken worden. Zoowel Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk gebruikten kleine neveltoestellen, ongeveer gelijk als de hierbovengenoemde, met dien verstande, dat zij eenigszins van elkaar afweken in gewicht, afme ting en samenstelling. 57

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 59