De Nederlandsche hexietrookkaarsen mogen zeker tot de beste gerekend worden, zoodat eene korte bespreking in dit artikel zeker op haar plaats is. Het omhulsel van het lichaam is geheel van uitwendig grijs geverfd zink, waardoor na de verbranding geen scherpe kantige metaalresten achterblijven. De ontstekingsinrichting komt geheel geheel overeen met die van de Nederlandsche eihandgranaten en bestaat uit een notenhouten klosje, waarin een koperen dopje met wrijvingssas. Door het cylindrischvormig stukje wrijvingssas is een vertikaal kanaaltje geboord, waardoorheen een trekker van ijzerdraad is gebracht. Deze draad is aan de bovenzijde tot een oog gebogen, dus buiten het rooklichaam, waaraan bevestigd is een touwtje met looden knoop (aftreklijn). De onderzijde van den draad is tot een spiraal gedraaid. Door nu krachtig aan het touwtje met looden knop te trekken, ontbrandt door de wrijving het sas, waardoor een vuurstraal ontstaat. Deze vuurstraal slaat naar beneden en ontsteekt een zich beneden het wrijvingssas bevindend stukje vuurkoord. Door dit vuurkoord is aan de benedenzijde een stukje gezwinde lont gestoken. Terwijl het vuurkoord gaat bran den, komt de vlam bij het stukje gezwinde lont, dat de hexietmassa doet ontsteken. De ontsteking geschiedt zonder explosie, zoodat de kaars in de hand ontstoken en daarna op den grond gezet kan worden of wel worden weggeworpen. De kleine rookkaars is ongeveer 17 c. M. hoog en 6 c. M. in diameter. Zij bevat ongeveer 1150 Gr. Hexiet en heeft een brand- tijd van ongeveer 4 min. De groote Hexiet rookkaars is ongeveer 28 c.M. hoog en 22 c.M. in diameter. Het gewicht bedraagt 16 K.G. met een brandtijd van ruim 4 min. De ontsteking geschiedt opdezelfde wijze als bij de kleine rookkaars, met dien verstande, dat wegens de groote dia meter het hexiet op 2 plaatsen ontstoken wordt. De bus is aan de bovenzijde afgesloten met een vastgesoldeerd deksel, dat door middel van een trekband verwijderd kan worden. Bij ontsteking wordt dit deksel verwijderd, en terwijl de bus op den grond staat, de beide trekkers uitgetrokken. De Hexiet rookhandgranaat is ongeveer 6 c.M. in diameter en zonder de ontstekingsdop 8 c.M. hoog, het gewicht bedraagt on geveer 500 gram. Voor ontsteking wordt de bovenste afsluitdop afgeschroefd, waarna de looden knop (aftreklijn) vrij komt. De brandtijd is ongeveer 170 seconden. c. Maskeeringsstof uit tanks en vliegtuigen. Bij tanks en vliegtuigen heeft men maskeeringswolken verwekt door zuren, als zwavelzuur en chloorsulfon, die door de motor- warmte gemakkelijk versproeid werden en gezamenlijk met de uitlaatgassen van den motor naar buiten verstoven werden. De benoodigde hoeveelheden chemische stof zijn in verhouding tot de 58

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 60