Het groote nadeel van rookhandgranaten bestaat hierin, dat de rookontwikkeling in de onmiddellijke nabijheid der manschappen plaats heeft. (Grootste worpsafstand 45 M.) In de meeste gevallen trok de aldus ontwikkelde rook het vuur van den vijand tot zich, zoodat dit gevaar voor den werper opleverde. De ge allieerden trachtten dit nadeel te ondervangen door een gecombi neerde Rook, Hand- en Geweergranaat in te voeren. Het voordeel lag hierin dat zij zoowel geworpen als geschoten konden worden. Hier moet echter aan toegevoegd worden dat het de bedoeling is dat iedere man met zijn eigen geweer genoemde handgrana- t e n kan verschieten, dus niet uit speciaal daarvoor ingerichte .geweren. Speciale patronen met verzwaarde buskruitlading moeten bij iedere granaat aanwezig zijn. Bovendien is gebleken dat het voor het geweer Mod. 95 niet eenvoudig is een dergelijke handgranaat te construeeren, mits men genoegen neemt met een geringe schoots afstand en weinig rookontwikkeling. De Engelsche gecombineerde rook-, hand- en geweergranaat heeft men na afloop van den oorlog vervolmaakt. Worall noemt o. a. de navolgende typen: No. 27 W. P. Deze granaat wordt aan een 15 duim lange, met merkteekens voorziene steel bevestigd. Het geza menlijk gewicht bedraagt 570 Gram. De schootsafstand ligt tus- schen 70 en 210 M. Ten einde de verschillende schootsafstanden in te stellen, worden op den steel gummiringen geschoven, die dan met de merkstreepen moeten samenvallen. Nu wordt de granaat in den loop geplaatst, en staat de gunrmiring b. v. op de zesde nrerkstreep, zoodat de bovenkant van den ring past op den bovenkant van den loop, dan bedraagt de schootsaf stand zes maal 15 M. De afstand tusschen twee merkstreepen (een duim) heeft de waarde van 15 M. schootsafstand. De minimum afstand is 5 duim 75 M. Met de hand geworpen, bedraagt de worpsafstand 45 M. In plaats van den steel heeft men later een bijzonder afschiet- apparaat gebruikt, waarvan de constructie niet wordt medegedeeld. Bij gebruik van dit afschietapparaat (discharger No. I) zou de schootsafstand grooter en de trefzekerheid verhoogd worden. Bovendien beschikken de Engelschen nog over de gecombineerde hand- en geweergranaat van 1923, de No. 37. W. P. Volgens het Engelsche rookvoorschrift bedraagt de schootsafstand 100 M. Het gezamenlijk gewicht is 900 Gr.; de rookstof (W. P. witte phosphorus) weegt 350 Gr. Bij het springen van deze granaat zal de brandende phosphorus in een omtrek van ongeveer 15 M., gere kend vanaf het springpunt, verstrooid worden. Een nieuw verbeterd model zal binnenkort ingevoerd worden. Volgens de Engelschen is de rookontwikkeling van een enkele rook-, hand- en geweergranaat beduidend grooter dan die van een enkele rookkaars. <62

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 64