IV. TECHNISCHE EN TACTISCHE EISCHEN WAARAAN EEN MASKEERINGSSTOF MOET VOLDOEN. 1. De grondstoffen, waaruit de maskeeringsstof gemaakt wordt, moeten goedkoop zijn. De grondstoffen moeten in den lande te verkrijgen zijn, of althans, indien van buiten, op eenvoudige wijze in groote hoeveelheden en gedurende langen tijd op te leggen zijn. De bereiding van de grondstoffen tot maskeeringsstof moet op goedkoope en eenvoudige wijze in het groot kunnen plaats hebben, zoodat een groote dagproductie ten allen tijde verzekerd is. 2. Indien bereid, hetzij als rookkaars of handgranaat, hetzij in een anderen vorm, moet de maskeeringsstof gedurende langen tijd opbewaard kunnen worden, zonder te ontleden of door atmospherische invloeden aangetast te worden. 3. De grondstoffen tot een bepaalde maskeeringsstof verwerkt, moeten een vaste stof zijn. Maskeeringsstof in vloeibaren vorm, geeft, althans voor Infanterie-doeleinden veel bezwaren. 4. De maskeeringsstof moet gemakkelijk met een gas vermengd kunnen worden, zoodat „giftige" rook ontstaat. 5. Indien de maskeeringsstof met behulp van vuur ontstoken moet worden, dan moet dit op eenvoudige en zekere wijze kunnen geschieden, hetzij met behulp van een wrijvingspijpje of op andere eenvoudige wijze. Geen ingewikkelde bewerkingen moeten daarvoor noodig zijn; het werken met lucifers e. d. moet uitgesloten zijn. 6. Eenmaal ontstoken, mag de stof niet brandbaar zijn. 7. De maskeeringsstof mag niet explosief zijn. 8. De verbrandingstijd (rooktijd) mag niet te kort zijn, m. a w. met een bepaalde snelheid regelmatig rook afgeven, zoodat de beginwolk regelmatig op sterkte gehouden wordt. 9. Wanneer het rooklichaam uitgewerkt is, moet het restant dei- overblijvende stoffen een zoo klein mogelijk percentage van het totaal gewicht maskeeringsstof bedragen, m. a. w. het nuttig effect moet zoo groot mogelijk zijn. 10. De capaciteit der maskeeringsstof moet zoodanig zijn, dat eenige eenvoudige lichte toestellen of handgranaten, voldoende maskeeringsvermogen voor de eigen troepen hebben. 11Aangezien witte maskeeringsstof beter maskeert dan donkere, moet de wolk wit tot grijswit gekleurd zijn. 12. Aangezien de eigen troepen meerdere malen in de wolk zullen moeten vertoeven, mag deze geen schadelijke bestanddeelen bevatten die de ademhalingsorganen kunnen aantasten. 13. Het soortelijk gewicht der wolk moet eenige malen grooter zijn dan de lucht, zoodat spoedig opstijgen der wolk, waar door een groot gedeelte der maskeering op den grond ver loren zou gaan, uitgesloten is. Wordt vervolgd). 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 65