66 bracht. Pogingen om den oogst te vernietigen door brandbommen hadden geen succes. Men moest zich er dus slechts toe beperken om de menschen in hun holen opgesloten te houden. Hiertoe was noodig een rustelooze actie op telkens wisselende tijdstippen. Bommen werden geworpen bij de uitgangen van de holen en bij de bronnen en na een bedenktijd van 24 uur werd ook gebruik gemaakt van bommen met zeer vertraagde werking. Deze bommen werden op zeer verschillende tijden ingesteld zelfs tot 24 uur brandtijd toe. Zij werden gedeponeerd bij de putten en bron nen en bij de holen en hadden een groote moreele uitwerking. Naderhand bleek dat de Mahsuds zich door die bommen steeds verborgen hielden. Ook snachts gingen de aanvallen door, terwijl nu en dan perioden van geweldige dagactie werden ingelascht. De wachtposten werden misleid, vooral bij nacht, door de machines boven het vliegterrein op groote hoogte te brengen en dan met gestopte motor naar beneden te doen glijden. Er werd gebruik gemaakt van vier soorten bommen nl. van 230 lbs, 112 lbs, 20 lbs en kleine brandbommen. De laatsten hadden geen uitwerking tegen het te velde staand gewas, omdat de oogst nog niet rijp was, terwijl zij tegen an dere doelen met te gebruiken warendaarentegen hadden de groote H(igh) E(xplosive) bommen een geweldige vernielende en ook moreele uitwerking. De 112 lbs bommen voldeden ook goed, in het bijzonder met vertraagde buizen terwijl de 20 lbs bommen in het bijzonder werden gebezigd voor moreel-wer- king en om den vijand in de holen te houden. Van stalen pijlen werd geen gebruik gemaakt, hoewel zij tegen levende doelen in open terrein ook zouden kunnen worden gebezigd. Gedurende 6 weken van actie werden 150 ton bommen geworpen. Gasbommen zijn niet toegepast omdat zulks verboden was, waar de vijand zijn vrouwen en kinderen niet kon beschermen en omdat men deze bommen uit een oogpunt van humaniteit niet wenschte te bezigen. Na 6 weken gaf de vijand zich over en werd aan alle gestelde eischen vol daan. De vijand had slechts weinig verliezen geleden. De weerstand was zoo lang gerekt, in de hoop dat wellicht vliegtuigen zouden moeten dalen en men dan de bemanning als losprijs zou kunnen gebruiken. Gelukkig is geen enkele aanvaller in 's vijands handen gevallen Slechts een machine is gevallen, doch buiten het terrein van actie. De vliegenier en de waarnemer kwamen daarbij om. In totaal is gedurende 2070 uren in de lucht gebleven, wel een bewijs voor de geoefendheid van de piloten en den uitstekenden staat van het mate rieel. Toen de Mahsuds geen gevangenen konden maken en er genoeg van begonnen te krijgen, werd tot overgave besloten. Hierbij speelden de vlooien een voorname rol. Het is wel moeilijk te gelooven, dat een Pathan daarvan ernstig ongemak zou kunnen hebben, maar in dit geval was het toch te bar geworden. De actie had een zoodanig groote uitwerking ook op de andere stammen, dat de achterstallige belasting die soms over vele maanden liep, dadelijk binnen kwam en ook de wapens overal werden ingeleverd. r^9er,koster van de 8eheele expeditie beliepen vermoedelijk niet meer dan 50.000 pond. The Field Artillery Journal. September-October 1928. Kapitein Leon Dessez geeft eemge gegevens over: The experimental mechanized force, en vermeldt hier een marschoefening over een afstand van 423 mijlen, welke in 4 dagen werd volbracht. Aan deze oefening werd deelgenomen door 29 automobiele voertuigen en 4 tractors op trucks. Den eersten dag werden afgelegd 123 mijlen. Afmarsch 5 u. 's morgens aankomst 5.40 n. m. In totaal werd 1 uur en 45 minuten gerust. Gemiddelde snelheid 11.4 mijl per uur en met de rusten inbegrepen 9.8 mijl per uur. Op den tweeden dag werden 90.8 mijlen afgelegd. Afmarsch 5.08 v. m. aankomst 2.57 n. m. Totale rusttijd 2 uur en 26 minuten. Snelheden als boven respectievelijk 12.3 mijl en 9.2 mijl per uur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 68