De verkenning is de inleiding tot een actief voeren van het gevecht; in de uitsluitende beveiliging zonder verkenning toont zich reeds de defensieve aard. Hiermede hoop ik te hebben aangetoond dat ook voor onze cavalerie beveiligen nooit primair kan zijn en dat het alle aan beveling verdient daarom onze voorschriften te herzien. Evenzeer als bij het verkennen, moet ook bij de beveiliging door cavalerie gebruik worden gemaakt van de eigenschappen welke voor de cavalerie kenmerkend zijn! Doet men dit niet, dan misbruikt men het Wapen. Het kan daarom wellicht zijn nut hebben de beveiligende taak aan de hand van gehouden oefeningen hier ter sprake te brengen. Door verschillende omstandigheden zijn mij de verslagen van eenige oefeningen onder de oogen gekomen en trof mij daarbij het gebruik van de cavalerie. Sterk krijgt men den indruk, dat bij velen het begrip van bevei ligen door cavalerie zoo wordt opgevat, dat de cavalerie onder alle omstandigheden de infanterie moet kunnen beschermen B. v. le. Rood is met Blauw in gevecht. Een blauw bataljon van de reserve krijgt opdracht zich meester te maken van een terreinstrook. De aan dat bataljon toegevoegde cavalerie krijgt opdracht het bataljon in front te beveiligen. 2. 1 Pel. Cavalerie moet een marcheerend bataljon beveiligen. Het peloton stuit op een staande roode cavalerie-patrouille. Door de cavalerie wordt een plan ontworpen en uitgevoerd (door een gevecht te voet) om die patrouille weg te manoeuvreeren. 3. Een beveiligend eskadron stuit op een door den vijand bezet kampongcomplex en tracht den tegenstand in front door het ge vecht te voet te breken. Wanneer de eigen infanterie nadert, trekt de cavalerie om het complex heen. 4. Vervolgende cavalerie krijgt opdracht zwakke weer stand te overwinnen en tegen overmacht stelling te nemen a cheval van den hoofdweg. etc. Duidelijk blijkt in deze gevallen, dat geen rekening wordt ge houden met de bijzondere eigenschappen van cavalerie. In werkelijkheid zou de cavalerie aldus gebruikt zeer spoedig door den dood haar taak als beveiligende afdeeling beëindigen. De cavalerist te paard tegenover een vijandelijk front in zooveel ongunstiger omstandigheden verkeerende wat betreft het dekking zoeken en het zich voortbewegen in het terrein in vergelijk met den infanterist, die zooveel geringer trefoppervlak biedt, wordt zonder meer als beveiligend scherm voor de eigen infanterie ge vechtslinie gebruikt, omdat onze cavalerie nu eenmaal als hoofdtaak beveiligen heeft. 86

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 12