veel invloed heeft gehad en of men zich ook in dit opzicht van de „Bewahrten Hang am Alten", om de woorden van den „Kritiker des Meltkrieges"te gebruiken, niet geheel en al heeft kunnen los maken. Wij zouden willen wijzen op de woorden van Waldemar Pfeiffer in zijn „Entwurf eines Excerzierreglements für die Infan terie, Vorwort", Biz. VIII.: „Der Geist des Zopfes und der Knopf der Gamasche, die Weisheit des Lederzeuges und die Sittsamkeit der Hosen, die Griffe und der Stechschritt haben sich als unsterblich erwiesen. Die lose gegliederte geschlossene Ordnung der Preuszen Fried- rich Wilhelms I und des alten Dessauers reichen Heute nicht mehr zur Aufrechterhaltung der Manneszucht. Das Zeitalter der Flieger der Massenartillerie und der Maschinengewehre erfordert geschlossene Formen". Doch dat men in Duitschland wel veel heeft laten vallen, bewijzen wel de woorden van den schrijver: ,,Die Ketzereien des Verfassers sind durch die, inzwischen erschienenen neuen Vorschriften widerlegt und haben daher kei- nerlei Interesse mehr". Aan het slot van zijn voorwoord, zegt Pfeiffer „Hier sei nur darauf hingewesen, das die M.G.K. (mitr. kom- pagnieën) von jeher und auch wahrend des ganzen Krieges, die auslese unserer Infanterie warauch ohne Griffe". Hiermede dus aangevend, dat ook van Duitsche infanterie zonder overdrijving van de dril een zeer bruikbaar geheel is maken, wat wij vast gelooven. Tot zoover voorloopig Duitstche infanterie. Volgen wij nu de Fransche infanterie. „La révolution avait ruiné d'un coup 1' Etat Militaire" zegt Kolonel Rousset in zijn werk2). Emigratie deed de officiers-gele deren dunnen en verspreidde de officieren van het oude regiem. De discipline ontbrak. Om het gevaar van buiten te keeren greep men naar de Levée en Masse. In Juni 1794 had men 500000 man te velde, waarvan nog geen 20000 zonder dwang bijeen waren gebracht. De Massa's die onder de wapenen waren, waren geen legers in de oude beteekenis des woords. De gebrekkige organisatie en geoefendheid stelden slechts in staat, te vechten zooals de natuur en geest hen op dat moment ingaf. Dat de kunsten van de linéaire taktiek in dien korten tijd, en bij gebrek aan geschoold personeel, niet konden worden geleerd, behoeft wel geen betoog. Men moest improviseeren, greep naar de k o- 106 Kritik des Weltkrieges von einem Generalstabler. 2) Kolonel Rousset „Les Mattres de la Guerre".

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 32