lonnen der 17e eeuw, en wat die aan vuurkracht te kort schoten werd vergoed door het vooruit schuiven van tirailleurs, een vecht- wijze die men in de Vendée had geleerd. Dat aan de discipline van de massa veel ontbrak, behoeft wel geen betoog. Ccirnot komt de eer toe, in die massa's zoo goed mogelijk orde en regelmaat te hebben gesteld. De organisatie werd door hem verbeterd. Divisieverband ingevoerd. De geest der infanterie werd langzamerhand beter, een geest van actie en initiatief bezielde den troep. Napoleon zou eindelijk deze Massa's vervormen tot de legers die Europa zouden doen sidderen. Daar de maatregelen van Napoleon later als basis dienden waarop de overige rijken hunne weermacht organiseerden, willen we de maatregelen van Napoleon in het kort even aangeven. Ie. Reorganisatie werd voortgezet. Korpsverband ingesteld, de Korpsen bestonden uit 2 5 Divisies, afhankelijk v. d. Cmdt. De massa der Korpsen bestond uit infanterie. Eenige cavale- rie-regimenten en enkele batterijen zien we ingedeeld, de rest dier wapens tot de z. g. „Groote Reserves" ver- eenigd. 2e. Een Gen. Staf, staven voor korpsen en divisies werden opge richt, die werkten volgens nauwkeurig omschreven voor schriften. 3e. Een gevechtsorde voor de Divisie werd bepaald, en de nieuwe vechtwijze voor de groote verhoudingen bruikbaar vervormd. 4e. Hoofdbeginsel van de Nap. 's strategie, was Verrassende concentratie van Massa's op één punt. Daarbij was snel heid van handelen geboden, en moest Napoleon onafhanke lijk zijn van de Magazijnsverpleging. Hij verbeterde het requisitie-stelsel, bewegelijke proviandmagazijnen, en co lonnes volgden de Korpsen (c. q. zelfstandige Divisie). In verbinding met het requisitie-stelsel was Napoleon nu minder afhankelijk van de landstreek. Doch in de practijk bleek de verpleging onvoldoende, dit ge paard aan zware vermoeienissen der geforceerde marschen, deden de verliezen toenemen. Chambray zegt in zijn „Philosophie de la guerre'Napoleon is de Generaal van den laatsten tijd, die de meeste geforceerde marschen heeft laten uitvoeren. Zij hebben zonder twijfel krachtig medegewerkt tot zijn succes, doch zij zijn oorzaak geweest van ontzaglijke verliezen, die in bijna alle veldtochten, de verliezen door 's vijands vuur overtroffen. En Generaal Fézensac zegt van den veldtocht in Oostenrijk 1805 reeds „a aucun autre époque, exepté la campagne de Russie, je n' ai autant souffert, ni vu l'armée dans un pareil désordre". 107 Oeneraal de Fézensac. „Mémoires de la guerre".

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 33