als een tijger op zijn prooi te werpen. De Keizer die den voor middag v/d 18en langzaam de slagorde vormt, en nog tijd vindt een Revue te houden, dat was toch niet de man van den wil en de energie, die zijn maarschalken het „Activité, activité, Vites se'' toeriep, of in den nacht van 14 October 1806 met den fak kel in de hand, de artillerie de stijle helling v/d Landgra- fenberg liet beklimmen. De krijgsmeester die eerst zijn infanterie, dan de cavalerie, dan de Garde tegen Wellingtons front voortdreef, dat was toch niet de „Schlachtengott", die bij Austerlitz den vijand met zijn heele leger in de flank viel. Zeker niet. Want „Op Slagvelden" heeft hij zelf in 1797 gezegd „veroudert men spoedi g". En in den tijd, dat (hij dit zeide, bevond hij zich pas in het 20e jaar van zijn Veld- heersloopbaan. Sedert dien tijd was veel gebeurd, dat ook den vasten bouw van dezen Kolos aan het wankelen zou brengen. Een massa schuld had zich opgehoopt, die aan het merg van dezen „Titaan" knaagde. Een „halt", een „terugkeeren" was on mogelijk. Hij werd voorwaarts gedreven, voorwaarts tegen steeds sterkere machten. En daartoe ontbrak de kracht. Een ineenstorting kon dus 18 Juni, doch ook later intreden, ze was onvermijdelijk. Oat had zijn moeder vooruit gezien, toen zij haar zoon op Elba bij het afscheid nemen toevoegde: „De hemel zal niet toestaan dat je door gift of in een onwaardige rust sterven zult, doch '.met den degen in de hand. Zulk een einde te vinden, had slechts het doel van den slag bij Waterloo kunnen zijn". Het is wel een tragisch verloop, die geschiedenis der Fransche infanterie onder Napoleon. Een van de grootste militaire genieën, die snel moet ope- reeren, om kans te hebben, zijn heerschzuchtige plannen te vol brengen. Om snel te kunnen opereeren, moet hij o n a f h a n k e 1 ij k zijn van de magazijnsverpleging. De moeilijkheden, die hiervan het gevolg zijn, op verplegingsgebied, gepaard aan de groote vermoeienissen van zijn geforceerde marschen, doen zijn legers wegsmelten als sneeuw voor de zon, en juist daarom zou hij, ontegenzeggelijk een geboren aanvoerder, zijn invloed op de jonge, ongeoefende soldaten der konscriptie verliezen. Doch wat lang werkte die invloed op de ouderen na. Het voor beeld der garde bij Waterloo is daar, om dit te bewijzen. Door demonische krachten voortgedreven, kwam hij tegenover moeilijkheden te staan die menschelijke krachten, zelfs van een Genie niet zouden kunnen overwinnen. En op zijn weg, nam hij de infanterie mede, eerst tot ongekende hoogten, daarna tot een bitter, maar geen onwaardig einde. De Fransche infanterie van dien tijd, ontegenzeggelijk een schepping van Napoleon, zou door en met hem ondergaan. 111

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 37