niet toe die voordeelen uit te buiten". En we zouden er bij willen voegen Napoleon was zijn tijd strategisch ver vooruit. Hij paste zijn beginselen toe, doch de natuur der middelen deed groote nadeelen ontstaan, die mede tot zijn spoe- digen val hebben bijgewerkt. Eerst de latere strategen met hunne moderne middelen (spoorwegen) zou het vergund zijn, de voor deelen van Napoleon's systeem ten volle te plukken. Na Napoleon kreeg ook Frankrijk een periode van inzinking, dat zijn terugslag gaf op het leger. Wel zeer bitter drukt Generaal Rogniat zich in zijn werk over de infanterie van dien tijd uit. Hij noemt de soldaten van zijn tijd „Automates qui ne tont la guerre que pour vivre a cinq sous par jour". Hij zegt dat de soldaat van nature niet moedig is, dat men dien moed moet opwekken, en geeft opwekking van hartstochten als middel daarvoor aan. Als factoren ter opwekking van die hartstocht noemt hij, Goddienst, Vaderlandsliefde, Eer enz. en hij voegt er aan toe „Je passe sous silence la gloire omdat de soldaten voor dat begrip niet vatbaar meer zijn zouden. Doch Kolonel Marbot i) bestrijdt de opvattingen van Generaal Rogniat, en vraagt zich af, of de Franschen van dien tijd niet meei vatbaar zouden zijn voor woorden, die de Generaal Kléber eens tegen zijn Franschen in Egypte sprak, want dat mooie vooibeeld haalt ook Generaal Rogniat in zijn werk aan. De Engelschen deden in Egypte aan Generaal Kléber het voor stel de wapens neer te leggen en zich over te geven. Generaal Kléber doet zijn troepen verzamelen, en spreekt de navolgende woorden: „Mes camarades on ne répond a une ^e"e insolence que par des victoires, préparez vous a combattie En de slag werd gewonnen. Wij gelooven dat Kolonel Marbot gelijk had, want in het Fran- sche leger kwam langzamerhand de wensch op, de nederlagen van 1812/15 uit te wisschen. In Algiers hadden de Franschen een goede leerschool, om den man voor den velddienst en het tirailleeren te bekwamen. Zoo zien we 1854/55 in de Krim, maar vooral in 1859 de Fransche infanterie hunne goede eigenschappen ontwikkelen. Een geweldige désillusie bracht 1870, doch het is voorwaar de schuld van de infanterie niet, dat het verloop zoodanig was. Want ook 1870 bewees de Fransche infanterie alles te kunnen geven. Fritz Hoenig zegt in zijn werk ,,24 Stunden Moltkescher Strate gie" op blz. 244, over de verliezen van het lie Korps sprekend: „Die verliezen spreken, en zelden hebben Fransche troepen roemrijker gevochten, als het He Korps, dat in den aanvang van den slag (om Metz) slechts nog uit resten bestond, uit de slagen van Spicheren, en Vionville. Het heeft daarbij zijn wil weten door te zetten, dien der Duitschers verhinderd. Marbot. Remarques critiques sur l'ouvrage du Général Rogniat. 113

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 39