Een dergelijk verplegingsofficier is dus een heel andere functio naris als die, bedoeld in het A. T. V. Behalve ontvanger en transporteur van de verplegingsartikelen, is hij tevens controleur en gezaghebbende over de keuken- en filterwagens en den verplegingsinventaris van den korpsbagage- trein en uitvoerder van de bevelen op verplegingsgebied van zijn korpscommandant. Dit systeem heeft het zeer groote voordeel dat de troepenoffi cieren grootendeels van hunne bemoeienis met verplegingsaan- gelegenheden worden ontlast, terwijl de korpscommandant beschikt over een persoon die ten allen tijde volkomen op de hoogte is van verplegingszaken, hem dienaangaande deskundig advies kan verleenen en zijne bevelen ten uitvoer kan brengen zonder dat zijn ondercommandanten daarmede lastig behoeven te worden gevallen. Als voorbeeld het navolgende. Na een gevecht is een gedeelte van het A-bataljon vermengd geraakt met het B-bataljon. Het ver gevorderd uur benevens de doodelijke vermoeidheid van den troep staan niet toe dat deze afdeelingen nog naar hun eigen korps terugkeeren. Het eenige waarnaar de manschappen verlangen is rust en warm eten. Thans is het de verplegingsofficier die uitnemend werk kan verrichten. De korpscommandant doet hem bij zich komen en draagt hem op hiervoor zorg te dragen. De Cies commandanten en troepenofficieren kunnen met rust gelaten worden. De verplegingsofficier nu gaat na in welke keukens eten over is door het sneuvelen of vermissen van manschappen. Verder is hem bekend welke Cien al gegeten hebben en waar nog gekookt wordt of gekookt moet worden. In de eene keuken geeft hij opdracht om onmiddellijk uit de voorraden van den bagagetrein voor zooveel man bij te kooken, morgen aan den dag zal hij wel zorg dragen dat met behulp van den Intendant die voorraden weer worden aangevuld, in een andere reserveert hij het overschietende eten voor de invallers in de menage, in een derde laat hij warme koffie bereiden enz. Ergens in den omtrek heeft hij voorraden ligstroo gezien, hij laat dit ophalen en zorgt dat het in het bivak ter bestemder plaatse wordt bezorgd. Op deze wijze verdeelt hij de verschillende verplegingsbeslom- meringen ponds-pondsgewijze over de afdeelingen van het korps. Na afloop rapporteert hij zijne verrichtingen aan zijn korps commandant, die hiervan in zijn journaal melding maakt. Waar meer overtuigd kan zijn dat dergelijke toestanden zich herhaaldelijk zullen voordoen, behoeft het geen betoog dat men voor die taak moet beschikken over een persoon, die met beide voeten op den grond staat en onmiddellijk kalm en zakelijk weet op te treden. 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 50