Van hetgeen hij ontvangt en op last van den divisie (det-) intendant moet aankoopen of wat hij uit eigen initiatief heeft aangekocht indien de intendance-verpleging onverhoopt mocht falen, houdt hij nauwkeurig aanteekening, zoodat de verrekening van het aangekochte met den intendant, b. v. eens in de week op eenvoudige wijze kan geschieden. Zooveel mogelijk zullen daarbij kwitanties dienen te worden overgelegd. Voor het doen van vorengenoemde betalingen ontvangt hij van den intendant een klein voorschot, dat dan iedere week of zoo veel eerder als noodig zal blijken, weder wordt aangevuld. Ter voorkoming van misverstand en ten einde den Lande voor noodelooze uitgaven te behoeden, moge er nadrukkelijk de aandacht op worden gevestigd, dat alle aanschaffingen slechts, mogen geschieden op uitdrukkelijken last van den troepen intendant, tenzij de toestand zoodanig is, b. v. indien de intendan ce-verpleging faalt, dat alleen door persoonlijke aanschaffingen van den verplegingsofficier voorkomen kan worden dat de troep een tekort heeft aan verplegingsartikelen. In dat geval geschiedt de aanschaffing op last van den korps commandant. Gedurende den marsch gaat de verplegingsofficier, indien de taktische toestand zulks toelaat, met de kwartiermakers vooruit om de mogelijke nog noodige voorbereidingen betreffende de verpleging, vóór de aankomst der troepen in het legerings- gebied, te treffen. Voor snelle verplaatsing zal het daarom noodig zijn hem een rijwiel ter beschikking te stellen. Ook bij de bereden wapens is het beter dat hij over een rijwiel beschikt aangezien over het algemeen verplaatsingen daarmede eenvou diger en sneller kunnen plaats hebben als te paard. Ontdekt hij in het verplegingsrayon van zijn korps belangrijke voorraden levensmiddelen, b. v. rijstgoedangs of groote voorraden padi in dessa-loemboengs, zoo stelt hij den divisie (det.)-inten- aant hiermede onverwijld in kennis onder nauwkeurige omschrii- ving van soort en (vermoedelijke) hoeveelheid der voorraden benevens van de plaats(en) waar deze werden aangetroffen. Wanneer geen spoedige verplaatsingen te verwachten zijn en deze levensmiddelen zonder gevaar van uithongering van de bevolking kunnen worden gebruikt, kan de aanvoer van achteren dan tijdelijk geheel of gedeeltelijk worden stopgezet en kan bevel worden gegeven, dat de troepen deze voorraden het eerst gebruiken Door den intendant zal dan voor de verschillende verplegings- officieren een regeling worden getroffen in hoeverre zij over die voorraden zullen mogen beschikken. Indien de intendant of een zijner officieren bij de verdeeling niet persoonlijk aanwezig kan zijn, treedt de oudste verplegingsofficier in zoo'n geval regelend op. In het voorgaande hebben wij getracht een beeld te geven van hetgeen in algemeenen zin tot de taak van den verplegings officier behoort. Natuurlijk zullen zich allerlei onvoorziene hier 126

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 52