Volgt uit het voorafgaande reeds dat er in bepaalde omstan digheden aan het gebruik van rook, zoowel bij den verdediger als bij den aanvaller, groote voordeelen verbonden kunnen zijn, zoo mogen toch ook de nadeelen van verduistering niet uit het oog worden verloren. Laten wij hieromtrent Worrall, in „Smoke- Tactics" aan het woord, dan wordt het ons duidelijk dat, zij het dan ook dikwijls in overdreven mate, door iedereen bezwaren worden gemaakt tegen het gebruik van rook op het gevechts- veld. Zoo zegt de Vliegenier: „Ik kan niet waarnemen", de Infanterist„Ik kan geen richting houden en het vijandelijk vuur wordt door de rookwolk tot mij getrokken"; de Tankbezetting, die weliswaar het gebruik van rook kan waardeeren„ik houd er niet van om in rook te worden gehuld, omdat de richting zoo gemakkelijk verloren gaat en ik zoo gemakkelijk in handen val van den vijand, die mij ongezien kan naderen, en mij met handgranaten kan bestoken"de waarnemer„ik heb geen gezichtsveld, en mijne lichtsignalen zijn niet waar te nemen" terwijl tenslotte de troepenaanvoerder zegt „ik kan mijne troepen niet overzien". Zooals terloops reeds werd opgemerkt, wordt hier dikwijls sterk overdreven. Door intensieve oefening van den troep in rook of bij duisternis en door een doelmatig aanleggen van rook schermen kunnen verschillende bezwaren worden overwonnen, dan wel tot een minimum worden beperkt. Doch ook al zijn er bezwaren tegen het gebruik van rook aan te voeren, dan mag dit geen reden geven van het gebruik ervan af te zien. Vooral bij het doorschrijden van den laatsten aanvalsstrook zal men dikwijls hebben te kiezen tusschen vernietiging door het vuur van den verdediger en het bezwaar van het verloren gaan der verbindingen bij het gebruik van rook. Bij de hierboven genoemde, door Worrall geopperde bezwaren komt nog een zeer ernstig nadeel n.l. dat de vuuruitwerking der eigen Inf. door het gebruik van rook zal worden geschaad. Ter illustratie hiervan moge melding worden gemaakt van de volgende, volgens het Decembernummer van 1927 van Chemical-Warfare, besproken, in Amerika gehouden vergelijkende schietproeven, waarbij men tot de volgende resultaten is gekomen le Oefening. Door een afdeeling wordt vuur afgegeven op een afstand van 300 M. op een doel, bestaande uit eenige fi guurschijven. Rook werd niet toegepast. Aantal treffers 55 °/0. 2e Oefening. Afstand, aantal schutters en doel als boven. Het doel werd gedekt door rook. Aantal treffers 12°/0. 3 e Oefening. Als boven, doch nu worden de schutters in rook gehuld en bleven de doelen vrij. Aantal treffers 4 °/0. De getallen 55,12 en 4 spreken voor zich zelf. Zij leeren ons, dat door een verdediger, die zijn vuuruitwerking zoo hoog mo- 133

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 59