gelijk moet opvoeren, geen rook op eigen terrein in voorste lijn moet worden ontwikkeld, terwijl het voor den aanvaller succes voller zal zijn, rook in (vlak voor) de verdedigende stelling te brengen, dan achter een rookwolk aan te loopen. Door bovenstaande beschouwingen zal het wel duidelijk zijn, dat het gebruik van rook voor iedere omstandigheid afzonderlijk zal moeten worden bepaald, en dat de beslissing hieromtrent alleen kan worden genomen door den A.B. Een rookwolk hebben wij nu eenmaal niet aan een touwtje en het is zeer goed mogelijk, dat een zeer doelmatig rookscherm voor een bepaald onderdeel, de actie van nevenafdeelingen ge heel verlamt en dus het geheel kan schaden. B. Toepassing van rook bij aanval en bij verdediging. In het algemeen kan rook op het gevechtsveld worden toegepast: 3. Op eigen terrein en dienende om: a. eigen troepen te maskeeren door middel van een rook scherm tegen waarnemingen in front en door een z. g. rookdek tegen waarneming uit de lucht; b. het inzicht op open terreingedeelten op eigen gebied te belemmeren c. een vijandelijk doordringen op eigen gebied te vertragen. 2. Aan's vijands zijde (het innevelen van den vijand) met het doel a. den vijand het uitzicht te ontnemen en daardoor zijn vuur- uitwerking te verlammen b. den vijand in zijne bewegingsvrijheid te belemmeren. In elk voorkomend geval dient men echter te overwegen in hoeverre de vijand de door ons gelegde rookschermen ten zijnen voordeele kan benutten en in welke mate, men er zelf nadeelige gevolgen van zou kunnen ondervinden. De verspreidingsmethode, genoemd onder 2 verdient over het algemeen aanbeveling. Deze methode heeft een meer offensief karakter, terwijl het leggen van rook op eigen terrein een meer defensief karakter heeft. Om rook te brengen aan 's vijands zijde zullen wij in Indië rekening hebben te houden met de technische moeilijkheden, daar voor de verspreiding van den rook veelal gebruik zal moeten worden gemaakt van rookprojectielen der Artillerie of wel van vliegtuigen. Daardoor zal de toch reeds zoo uitgebreide taak onzer Artillerie en luchtvloot nog worden verzwaard. a. Rook bij den aanval. Bij den aanval kan gebruik worden gemaakt van rook 3. om een rookgordijn te vormen, waarachter de aanvalstroepen zich kunnen verzamelen, zich voor het gevecht kunnen ont wikkelen, of waarachter de Infanterie ten aanval kan gaan 134

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 60