2. voor het z. g. blindschieten of innevelen van vijandelijke weerstandskernen, mitrailleuropstellingen en waarnemings posten der vijandelijke Artillerie. Vóór het gebruik van rook op het gevechtsveld was men veelal gedwongen de duisternis te benutten om de aanvalstroepen tegenover den verdediger te brengen. Door rook of nevel kan kunstmatig het overzicht op het ge vechtsveld worden weggenomen en kunnen op ieder uur van den dag (rekening houdende met meteorologische omstandigheden) dezelfde voordeelen, die de duisternis biedt, worden verkregen. Door middel van rook ziet de aanvallende Infanterie de moge lijkheid voor zich geopend ook bij dag met minder verliezen den verdediger te naderen. Is de aanvallende Infanterie in de vijan delijke stelling doorgedrongen, dan kan een voorgelegen rook- masker weer nuttig zijn om zich in een bepaalde lijn vast te zetten, mits men er voor zorg draagt, dat dit rookscherm niet door den vijand wordt benut, om hierachter troepen te verzamelen voor den tegenaanval. Het blindschieten of innevelen van mitrailleurnesten of waar nemingsposten, dus een gebruik van rook op beperkte schaal, is in den wereldoorlog veelvuldig met succes toegepast. Worrall schrijft o.a. in zijn: „Smoke-Tactics"„datde Duitsche gebeton- neerde mitrailleurnesten, door flankeerend vuur aan de Engelsche aanvalstroepen zeer groote verliezen toebrachten. Door de inne- veling van dergelijke objecten werd de vuuruitwerking tot een minimum beperkt". In bedekte terreinen, waarin rook evenals gas gedurende ge- ruimen tijd blijft hangen, verdient het gebruik van rook °de voorkeur boven het gebruik van giftgassen, daar bij een gevecht in giftgassen aanvaller en verdediger in gelijke mate kunnen worden geschaad. Beschikt men zoowel over gas als over rook als strijdmiddelen, dan dient men voor hét aanwenden van die middelen zorgvuldig rekening te houden met de tactische omstandigheden en met de bijzondere eigenschappen van elk dier middelen n. 1. deze, dat gas de bewegingen van eigen of (en) van vijandelijke troepen schaadt, terwijl rook de bewegingen aan het oog onttrekt en de vuuruitwerking kan doen verminderen. Zoo zal de aanvaller op het moment van den aanval zijn gas bij voorkeur op die punten gebruiken, waar hij niet van plan is den aanval door te zetten, dus b. v. vóór een vasthoudende groep, en van rook gebruik maken vóór het eigenlijke aanvals front (of (en) op de flanken daarvan). b. Rook bij de verdediging. Bij de verdediging moet met de grootste omzichtigheid gebruik worden gemaakt van rook, daar juist dan het vrije uitzicht voor een zoo groot mogelijke vuuruitwerking op den voorgrond treedt. 135

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 61