gewenschte dichtheid, doch dat daarvoor meerdere vliegtuigen noodig zijn, die dan voor andere diensten niet beschikbaar zijn en men dan ook alleen in noodgevallen mag overgaan tot het gebruik van vliegtuigen voor dergel ij ke doeleinden. Bovenbedoeld voorschrift Manuall of the use of Smoke) dateert wel van 1923, en wellicht is men reeds tot eenigszins gewijzigde inzichten gekomen door proefnemingen, die de laatste jaren in verschillende landen hebben plaats gehad, toch geeft een en an der wel te denken voor onze geringe luchtvloot. Bij het gebruik van rookbommen, kan weliswaar het vliegtuig op grootere hoogte blijven, doch tengevolge van de beperkte plaat selijke werking van de nevelbom, moet dan ook het te vernevelen doel binnen enge grenzen bekend zijn. Volgens een artikel in Tactical use of smoke" in het Sep tembernummer (1928) van Infantry Journal, is men in Engeland nog niet enthousiast over de resultaten der gehouden proeven met bommen van 30 pounds. ad. 2. Door het leggen van een niet te dicht rookdek kan een vliegtuig vanaf den grond onzichtbaar worden gemaakt, terwijl daarentegen waarneming van uit de lucht van den grond dóór het rookdek mogelijk blijft. Van deze omstandigheid kan een nuttig gebruik worden gemaakt door de vliegtuigen de rookbaan te doen volgen, die door een voorafgaand vliegtuig is gevormd, terwijl voor eigen beveiliging door het voorafgaande vliegtuig rookbommen kunnen worden ge worpen. Hebben wij hierboven de gebruiksmogelijkheden van rook bij de- verschillende wapens onder het oog gezien, zoo zullen wij nu nagaan welke gegevens de litteratuur ons geeft betreffende de benoodigde hoeveelheden rookstof om ten slotte te komen tot een conclusie in hoeverre het mogelijk zal zijn het Indische Leger in de bestaande verhoudingen, althans voorloopig, met rookmiddelen uit te rusten. 1. Rookhand-, en geweergranaten. In het Engelsche rookvoorschrift vinden wij hieromtrent het navolgende: Bij een zijwind van 3-7 M. per sec. kan met 8 hand- of geweergranaten per minuut een rookscherm van ongeveer 300 M. breedte gevormd worden. Bij wind in den rug van 3-5 M. per sec. met 16 hand- of geweer granaten per minuut een rookscherm van ongeveer 300 M. breedte. Brandtijd per granaat ongeveer 30 sec. 2. Rookkaarsen. Bij een zijwind van 3-4,5 M. per sec. 6 kaarsen per minuut voor een rookscherm van 130 M. Bij wind in den rug van gelijke 241

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 68