Volgens Duitsche gegevens zijn noodig: 50-60 7,7 c. M. granaten benevens 8-10 schoten per minuut om het rookmasker te onderhouden voor een front van 100 M. 20-30 10,5 c.M. benevens 4-6 schoten per minuut voor een front van 150 M. 8-12 15 c.M. granaten benevens 2-4 schoten per minuut voor een front van 200 M. Gewoonlijk liet men aan de verneveling een gasoverval voorafgaan om de tegenstanders te dwingen de gasmaskers op te zetten. Volgens Amerikaansche gegevens voor een front van 100 Yards per uur: 200 granaten 75 m.m. bij een windsnelheid van 1 8 M. per sec. Engeland berekent voor een rookscherm op beperkte schaal gemiddeld 6 granaten van 11,4 c.M. per minuut. In het algemeen kunnen wij uit bovenstaande gegevens con- cludeeren, dat voor het leggen van een rookscherm van eenige beteekenis heel wat Artillerie noodig is, dat aan het vernietigingsvuur met scherfprojectielen moet worden onttrokken. Voorts wordt noo onder de aandacht gebracht, dat de dracht van rook en scherfpro jectielen verschillend is, en dat hiermede dus, voorwat betreft de opzethoogte rekening zal moeten worden gehouden. Omtrent de benoodigde hoeveelheid rookstof bij de verspreiding door vliegtuigen zijn nog weinig gegevens bekend en men zal goed doen hieromtrent nog nadere gegevens uit Nederland en het buiten land af te wachten. Behalve met de technische moeilijkheden, zullen wij echter ter dege rekening hebben te houden met onze geringe luchtmacht^ waaraan reeds een zeer uitgebreide taak is toegedacht. Dat in Nederland aan de verspreiding van rook op het gevechts- veld door middel van vliegtuigen de noodige aandacht wordt op schonken moge blijken uit onderstaande beschrijving van een rook- proef met Titaantetrachloride, zooals wij die vinden in: „Mededee- lingenvan het Scheikundig Laboratorium der Artillerie-Inrich tingen", onder redactie van Ir. A. der Weduwen. In samenwerking met de luchtvaart-afdeeling te Soesterbero weid met een bij de Artillerie-Inrichtingen vervaardigd toestel een proef genomen met het leggen van een rookscherm vanuit een vlieo- tuig waarvoor 42 K. G. titaantetrachloride ter beschikking stond.. In het kort kwam de proef hier op neer, dat in het vliegtuio een tank werd ingebouwd, waaruit het titaantetrachloride met behulp van samengeperst koolzuur in het luchtruim werd geblazen. 144

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 70