op de windrichting plaats. Het scherm vertoonde de neiging snel te zakken, zoo snel zelfs, dat de hoogte van 100 M. achteraf wel iets te laag is gebleken. Een deel van het titaantetrachloride heeft nog gelegenheid gehad, zij het dan ook niet geheel onveranderd, op den grond terecht te komen. Het werkte daar nog wel eenigszins aan de rookvornring mede, doch het rookgevend effect was zeer vee! minder, dan wanneer dezelfde hoeveelheid in de lucht was ver deeld geworden. Het scherm bleef slechts luttele minuten in stand, hetgeen vooral bij de voor Nederland geringe windsnelheid ken merkend was. Het viel op, dat slechts dekking tegen horizontaal zicht is te krijgen; het innevelen van een object op deze wijze zal met behulp van vliegtuigen praktisch niet goed uitvoerbaar zijn. Wil men met deze manier van rookwerking een behoorlijk rook scherm ontwikkelen, dan moet per vliegtuig minstens 300 K.G. kunnen worden meegenomen en uitgespoten, waarbij het vliegtuig niet te snel moet vliegen en de per sec. te versproeien hoeveelheid grooter moet zijn, dan bij bovenstaande proef. Het 1 itaantetrachloride laat zich zonder hulp van een tweede, met het titaantetrachloride reageerende stof, als rookverwekker ge bruiken. Er was om deze reden afgezien gelijktijdig ammoniak mede te verstuiven, hoewel het effect dan in ieder geval grooter geweest zou zijn. Wil men ondanks de omstandigheid, dat de apparatuur zonder ammoniak veel eenvoudiger is, toch ammoniak gebruiken, dan heeft het geen zin het zeer dure Titaantetrachloride te nemen, doch kan waarschijnlijk met een van de andere goedkoopere tetra- chloriden volstaan worden. De eindconclusie is dan ook, dat Titaante trachloride voor rookverwekking vanuit vliegtuigen bruikbaar is. Doch het vraagstuk van de grondstofvoorziening en de kostbare bereidingswijze hier te lande, gecombineerd met het feit, dat een rookscherm van hexiet, hoewel wellicht niet onder alle omstandig heden aan te brengen, grooter dekkende eigenschappen schijnt te bezitten en daarbij veel goedkooper is, doen ons niet in een toe komst van Titaantetrachloride gelooven. Resumeerende komen wij tot de volgende conclusie: 1. dat door den te voeren bewegingsoorlog op zeer beperkte fronten en in verband met de meteorologische omstandigheden hier te lande over het algemeen slechts rook op zeer beperkte i schaal zal kunnen worden toegepast, (voor meteorologische omstandigheden zie volgend hoofdstuk). 2. dat zoowel om tactische als technische redenen, het geen aan beveling verdient de toch reeds zoo zware taak onzer beperkte Artillerie nog uit te breiden door het invoeren van rookpro- jectielen. 3. dat het aanbeveling verdient de Infanterie met rookhandgra- naten en rookkaarsen en de Artillerie met rookkaarsen uit te 146

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 72