middags, waarna hij geleidelijk in kracht afneemt om des avonds tegen 7 uur geheel te gaan liggen. Natuurlijk zijn hier nog vele afwijkingen. In den W. moesson n. 1. hebben wij meer N. wind, welke soms een paar dagen door blijft waaien. Oostenwind hebben wij zoo goed als nooit, met uitzondering van een dag of drie per jaar bij het intreden van de kentering vóór den W. moesson. De bedoelde Z. W. zeewind staat vooral in den O. moesson des morgens vrij krachtig door. In het Z. O. deel van de vlakte van Pengalengan zijn de winden weer anders. De gegevens der Bandoengsche hoogvlakte demonstreeren in de eerste plaats, hoe weinig over het algemeen in dit afgesloten bergland van den moesson wordt gevoeld en hoe uiterst variabel, de windrichting is. Gehouden rookproeven op zeer beperkte schaal, op verschil lende uren van den dag, zoowel op de Bandoengsche hoogvlakte,, als in de omgeving van Batavia, onder normale weersomstandig heden (geen buien) hebben ons geleerd 1. dat te Batavia de windrichting tevoren kan worden bepaald (dus aan de hand van statistische gegevens). Hier overheerschen de land-en zeewinden en kan er dus geheel worden gewerkt op de statistische gegevens van het Meteorologisch Instituut. 2. dat in de omgeving van Bandoeng omtrent een bepaalde windrichting niet de minste zekerheid bestaat. Hier werken land- of zeewind, moessonwinden en berg- en dal winden zoodanig op elkaar in, dat er van eenige bestendigheid geen sprake is. Het is dan ook meerdere malen voorgekomen dat binnen een half uur de wind 360° rondliep. Juist hierdoor treedt wel een zeer groot bezwaar op den voorgrond voor het gebruik van rookprojectielen door de Artillerie voor het innevelen van vijandelijke doelen, daar het hiervoor toch noodig zal zijn, dat men op vrij grooten afstand eenige zekerheid heeft omtrent de heerschende windinrichting bij het doel en men er op kan rekenen dat de aldaar heerschende windrichting bestendig is. De vochtigheidstoestand. De vochtigheidstoestand van de lucht heeft grooten invloed op die nevels, die de vochtigheid van den dampkring noodig hebben. De betrekkelijke vochtigheid h. 1.1. is hoog. De maandelijksche gemiddelden schommelen te Batavia tusschen 78°/0 in September en 88°/o in Januari en Februarite Bandoeng tusschen 75°/0 in Augustus en September en 86°/0 in Februarite Soerabaja tus schen 76°/0 in Augustus en September en 87°/0 in Januari. Warmte. In het algemeen kan men zeggen, dat warme lucht oorzaak is van opstijgende luchtstroomingen. Bij de gehouden proeven is dan 151

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 77