165 voor de divisie 2 a 4 km. Bij de verdediging bedragen deze respt. 2 a 4 km. en 3 a 12 km. De divisie kan met haar stootgroep in één echelon (de regi menten naast elkander) of in 2 echelons achter elkander ontplooien. Het regiment valt aan in 2 a 3 echelons. Bij de omtrekking snijdt één echelon den terugtochtsweg af. Het tweede echelon is bestemd voor de omvatting. Het art. zij den lezer ter lezing aanbevolen. De aandacht wordt gevestigd op de van onze voorschriften afwijkende waardeering van de factoren vuur en beweging, welke hier en in den Iaatsten tijd in meerdere europeesche voor schriften tot uiting komt. De R. d' Inf. Nov. '28 bevat wederom een art. over „Le nouveau regle ment de Vinfanterie". Na hetgeen omtrent deze materie werd medegedeeld in het I. M. T. blz. 65 ('29) en blz. 660 ('28) kunnen wij volstaan met naar het artikel te verwijzen. Oefeningen. Uit de gehouden Britsche manoeuvres, is de conclusie getrokken,, dat het gebruik van vechtwagens voor toekomstige groote militaire acties onont beerlijk is geworden. De verkenning van vliegtuigen op troepenbewegingen heeft in het dichtbegroeide terrein gefaald. Cavalerie bleek daarentegen voor den verkenningsdienst onontbeerlijk. De auto als troepentransportmiddel is zoo danig geslaagd, dat zij als onmisbaar wordt beschouwd voor de moderne oorlogvoering. (M. W. no. 15, 18 Oct. '28). Uit de gehouden herfstmanoeuvres van de Reichswehr zijn de volgende conclusies vermeldingswaard. Het is bepaald verkeerd te meenen, dat met aanvalsgeest en betere troepenaanvoering het gebrek aan modern strijdmate- rieel wordt opgeheven. Een troep zonder vliegtuigen zal in de verkenning steeds de mindere blijven van den tegenstander die ze wel bezigt en aan dezen een taktischen voorsprong geven, welke niet meer is in te halen Cavalerieverkenning reikt in het algemeen slechts tot de vijandelijke voor posten. Sterkte en marschrichting zal zij tegenwoordig maar in zeldzame gevallen kunnen onderkennen. Alleen de vliegers zijn in staat snel de vijande lijke hoofdkrachten ontwijfelbaar vast testellen. Bij gebrek aan iuchtverkenning zal men er zich degelijk rekenschap van moeten geven, dat zelfs de geniaalste aanvoerder niet in staat zal zijn iets uit te richten, wanneer de vijand plotseling in zijne onmiddellijke nabijheid opduikt en hem ruimte en tijd komen te ontbreken om te kunnen manoeuvreeren. De gemiddelde troepenaanvoering gaf blijk nog niet voldoende geoefend te zijn in het betoonen van initiatief en besluitvaardigheid binnen het groote raam der opdracht (M. W. no. 16, 25 Oct. '28). De groote manoeuvres in Silezië van 24/25 September gaven den strijd te zien tusschen een versterkte cavaleriedivisie en een infanteriedivisie, waarbij eerstgenoemde het voorwaartsgaan van de infanteriedivisie moest beletten. Bij dit vasthoudend gevecht ging het voor de cavalerie dus om het vervullen van defensieve opdrachten, waarbij aan den bevelhebber de keuze werd gelaten of hij deze in taktisch offensieven zin of defensieven wilde oplossen. Bij den aanval van de infanteriedivisie viel het op, dat deze haar gevecht reeds in den middag geheel ontijdig staakte, wat zich den volgenden dag wreekte (een gevechtsbeeld, dat bij de oefeningen h. 1.1. in het afgeloopen jaar ook dikwijls te zien was). Verder viel het op, dat gedurende beide dagen meer gemanoeuvreerd werd dan gevochten en dat de troepen voor een deel zeer onverwacht op elkander stieten. Gewaarschuwd wordt tegen mobiliteit welke tot aanvalsdrift leidt en tegen het willen winnen van ontmoetingsgevechten uitsluitend met de beenen. (M. W. no. 17, 4 Nov. '28) (Die groszen Manöver in Schtesien 24/25 September). Taktiek. De invloed van de techniek op de taktiek vormt het onderwerp voor een beschouwing in het Oct. nummer van de Schw. Monatschrift f. Off. a. Waffen. Hoewel de moreele en physieke eigenschappen, het terrein, de ver rassing, de snelheid van handelen, en de atmosferische invloeden groote be- teekenis hebben, stelt schr. vast, dat de invloeden der techniek, dus die van het materiaal, in elk geval in den stellingoorlog tot een overwinningsfactor

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 91