llt58 sche mobiliteit zou kunnen worden opgelost schijnt niet te zijn verwezenlijkt. De proeven op het gevechtsveld te Marokko waren dermate teleurstellend, dat in het Fr. leger werd afgezien van de algemeene invoering (wegens onge schiktheid op eenigszins steenachtigen bodem). Thans worden proeven geno men met de met staal gewapende gummikettingen, welke bevredigende resul taten zouden hebben opgeleverd. Alleen voor vlakland met gras en zand bodem zou de-gummiketting zijn te verkiezen. In het M. Wochenblatt no. 16 (25 Oct. '28) treffen wij een gelijknamig artikel aan van Dr. Heigl, waarin de aandacht wordt gevestigd op de toepas sing Van bandenmateriaal voor pantserauto's, hetwelk zijne bruikbaarheid niet verliest, wanneer het door vijandelijk vuur mocht worden getroffen fzg. schot- zekere banden). Deze banden zijn afkomstig van de Fransche fabriek Vieil- Picard in Levallois-Perret (Seine) en bestaan uiteen stelsel van talrijke geïsoleerde luchtkamers, waarin de lucht tot 3 a 6 atmosferen, tijdens de fabricatie wordt inge perst. In de band bevindt zich een driedubbele laag van deze luchtkamers. De band behoeft niet te worden bijgepompt; de spanning is permanent. Bij het lekwor- den van één der kamers wordt de ledige ruimte opgevuld door de zich uit zettende lucht van de aangrenzende kamers, zöodat van een plat raken van den band geen sprake kan zijn. In Frankrijk zijn deze söort banden in gebruik bij de „autochenilles van de cavalerie (halftanks) en bij andere legervoertuigen. De vermelding van dit art. dacht ons belangrijk genoeg met hét óóg op de waarde welke er voor ons kan gelegen zijn, indien deze banden ook in ons Indisch terrein zouden voldoen. Proeven waren in elk geval -te nemen. Lieutenant Brouillard schetst ons de ervaringen van „La première compagnie ■dit 517e régiment de chars au Maroc cn 1926" inde R. d'lnf. van Nov.'28. De compagnie bestond uit 13 vechtwagens a 3 sectiën van 3 wagens, 1 reser vesectie en 1 commando wagen. Verder 15 porte-chars, 1 camionette, 6 ca mions voor het vervoer van 1 reparatieatelier le kl., levensmiddelen, brandstof en munitie, 2 personenwagens en 2 sidecars. Personeel1 kapt., 4 luitenants, 106 minderen. Regen verminderde zeer belangrijk de mobiliteit en leidde een enkele maal tot immobilisatie (te wijten aan den slechten toestand van de wegen). De nota van den opperbevelhebber in Marocco van 1 September '25 vermeldt omtrent het gebruik het volgende: De toevoeging van vechtwagens aan de infanterie verandert niets aan de gevechtsmethode van dit wapen. Vechtwagens zijn te beschouwen als automatische wapenen geschikt om, dank zij de pantsering en hunne bewegelijkheid, aan de gevechtslinie een daadwer kelijken steun te verleenen. Tijdens het gevecht moet de samenwerking tot stand komen door nauwe verbinding tusschen de vechtwagens en de eênhèden welke zij met hun vuur ondersteunen. Herstelling van het materieel vereischte 8 a 10 dagen na elke actie van denzelfden duur. De dagelijksche verzorging vereischte eveneens zeer veel tijd. In Marocco werden de vechtwagens voor vele secundaire taken gebezigd, (als mobille vesting, dekking arbeiders, patrouillediensten, voorziening van levensmiddelen voor geïsoleerde posten. De gebezigde Char Renault vertoonde groote slijtage. Verdediging tegen vechtwagens. Zur F rage der Kampfwagenabwehr" van Major Heigl (Art. Rundschau Oct. '28) is een aanvulling en rechtzetting van de meening van Oberst von Nippold in het gelijknamige art. voorkomende in hetzelfde periodiek van Aiig. (zie I.M.T. '28 blz. 1036). Schr. vestigt er de aandacht op, dat de zwTmitrs zelfs tegen lichte tanks werkeloos zijn. Overste v. Cochenhausen acht 2 cm. het gewenschte kaliber. Bij spaarzame uitrusting met mitrs. doet men beter te zwijgen en zich te maskeeren, de tanks te laten passeeren en zich te werpen op de begeleidende infanterie. Slechts wanneer de mitrs. ontdekt zijn zullen zij op de tanks moeten vuren. Vuren tegen pantserauto's wordt als plicht beschouwd. Hierbij met te vuren op de schotzekere voorbanden (zie hoofdstuk mechaniseering). Als con clusies vermeldt schr. 1. Uitzonderingsgevallen daargelaten, moeten tanks worden bestreden door geschut. 2. Hoofdtaak voor de mitrs. is de onderdrukking en de vernietiging van

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 94