171 Zukunftblicke") op de mogelijke toepassing van het vuurpijlprojectiel bij de artillerie naar aanleiding van de resultaten met de Raketenauto verkregen, op de draadlooze verbindingen tusschen de artilleriecommandanten en de onder commandanten voor de moderne bevelvoering op marsch, gezien de reus achtige lengten der marsch-colonnes en bij de ontplooiing. Verder op de middelen voor „tarnung" tegen geluid en gezicht. De schr. wil artilleriestellingen laten verkennen met laagvliegende vliegtuigen en wil vermindering van het aantal stukken voor de batterij, teneinde een klein doel te kunnen aanbieden. Daartegenover vraagt schr. meer munitiewagens (mechanische voertuigen), mechanisch aanvoeren en afladen van de munitie, geen munitiewagens meer in de stelling, draadlooze verbinding van de batterijcommandanten, gepantserde co. posten, mechanische uitwerking van vuurbevelen, rechtstreeksche draadlooze verbinding met art. vliegtuigen en het rookelooze en vuurlooze schot. Een fantastische hoeveelheid mechanische hulpmiddelen wordt verder noodig geacht. „Die neueren Kampfwage ti-Ab wehrwaff en (A. Sorsche, Heerestechnik Oct. '28) bevat een opsomming van de verschillende in beproeving of in gebruik zijnde wapens voor vechtwagen- en vliegtuigafweer met een opgave van de verschillende capaciteiten. Als gevolg van het streven naar opvoering van de snelheid en vermindering der trefbaarheid door pantsering, maken de afweer- wapens dezelfde evolutie mede. Ook bij deze wapens wordt beweglijkheid en pantserwerking als eisch gesteld. Als onderste grens noemt schr. 13 mm., waarbij het wapen in de eerste plaats voor luchtafweer wordt bestemd, echter ook tegen pantserauto's (max. pantser 12 mm.) kunnen worden gebezigd. Voor vechtwagenafweer is de minimumgrens 37 mm. en de bovenste grens 5 cni. met het oog op de beweegbaarheid en snelheid van bediening. Max. gewicht 300 kg. Een compromis acht schr. niet mogelijk. De in Amerika gedane proeven met een eenheidsaffuit en verwisselbare loop zijn mislukt; men kwam ten slotte tot een 3,7 cm. kanon en een 7,5 cm. inf. mortier. Schr. geeft een lijst, waarin de bestaande constructies met de voornaamste gegevens zijn opgenomen. Deze lijst is in 3 onderdeelen verdeeld, nl. A: 13 mm. mitrs., hoofdtaak vliegtuigafweerj; B: 20 mm. mitrs. hoofdtaak vechtwagen en vliegtuigafweer; C: 3,7 tot 5 cm. geschut: hoofdtaak vechtwagenafweer. Wij vestigen de aandacht op de 20 mm. Madsenmitr. met een gewicht in stelling van 93 kg. en een praktische vuursnelheid van 100sch/min. (theoretisch 200), uitgerust met een drievoet met raden en trommels met 15 patronen. Gebruikt worden: pantser- en scherfprojectielen met een gewicht van 165 en 140 gr. Het geheel te vervoeren in 2 lasten voor elk 2 man. In de Allgemeine Schweizerische Militarzeitung Oct. '28 beëindigt Gustav Daniker zijn art. over Infanterie-Begeleitwaffen(zie ook I. M. T. '29 blz. 70). De bestrijding van weerstandskernen eenerzijds en vechtwagens anderzijds eischen twee met elkander in tegenspraak zijnde oplossingen. Schr. berekent, dat tegen vliegtuigen een kaliber van rond 13 mm. met een projectiel van 50 gr. noodig is en geeft berekeningen en beschouwingen over de eischen waaraan projectielgewicht en aanvangssnelheid moeten voldoen om de noodige uitwerking te verkrijgen. Bij vliegtuigafweer is een laag gewicht en bewegelijk heid van bijzondere beteekenis, omdat het wapen het doel met groote hoek- snelheid moet kunnen volgen. De theoretische vuursnelheid moet 600 sch/min. zijn. Technisch moet de vliegtuigafweer gezocht worden in een wapen dat aan den mitr. verwant is en verder door een niet te klein kaliber geschut van bijzondere constructie. Hoogterichtveld voor inf. begeleidingswapens van 10° tot 70°. Zijdelingsch- richtveld minstens 50°. Voor vliegtuigafweer 360°. De begeleidingswapens moeten dus een spreidaffuit hebben. Verdere eischen zijn lage vuurhoogte en verdeeling in draaglasten. Schr. wijst er op, dat de motoriseering van het leger het inf. geschut tot een kleine vechtwagen zal maken. De taak van het inf. begeleidingsgeschut kan evenwel niet alléén door de vechtwagens worden vervuld. Dat de beste vechtwagenafweer de vechtwagen zelf is acht. schr. slechts een „Schlagwort". Zonder compromisgeschut komt men tot een 12,7 mm. mtr., een 37 mm. tankafweergeschut en een 75 mm. inf. mortier zooals in

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 97