mar en Anoual, die door twee Eur. compagnieën, een sectie stellingmitrailleurs en een veldbatterij bezet wordt. Berenguer ontvangt eindelijk kort op elkaar eerst een overzicht van 29 Mei, dan een telegram, de bezetting meldend van de Monte Abarran en ten laatste een omtrent de overrompeling van dien post. Hij beoordeelt dit echec als niet ernstig, immers veel vuldig voorkomend in koloniale oorlogen als gevolg van een onvoldoende verkenning en van vergissingen van den inlich tingendienst omtrent de politieke gezindheid der stammen niet temin draagt hij Sylvestre op zich tot een defensief te bepalen. Op een verzoek van den laatsten om machtiging binnen de ont vangen instructies den vijand te tuchtigen, waar de gelegenheid daartoe zich voordoet, antwoordt de opperbevelhebber. „In mijne instructie heb ik Uwe Excellentie aanbevolen een defensieve houding aan te nemen naar aanleiding van den toestand, voort vloeiende uit de affaire van Abbaranik bepaalde mij ertoe voor het moment alle actie tegen de uitloopers der Tensaman bij Kaap Quilates en tegen de Beni Urriaguel (Ouriaghel) als ontijdig aan te merken. Dit wil niet zeggen, dat Uwe Exc. zich in een lijdelijke verdediging moet opsluiten, integendeel vermeen ik, dat men elke gelegenheid, die zich voordoet, tot een tegenaanval moet benutten om de agressie der vijandelijke harka's tot staan te brengen. Ik ben ervan verzekerd, dat U met Uw bekwaamheid en groote krijgservaring de gelegenheden zult weten aan te grijpen om met een minimum verliezen bevredigende resultaten te ver krijgen in overeenstemming met het karakter, dat momenteel die tegenaanvallen moeten hebben''. In zijn meergenoemd werk (15) teekent Berenguer hier op aan: „Mijn doel met de opdracht aan gen. Sylvestre om niet verder te gaan en zich in dien sector van het front tot de verdediging te bepalen, kon zeker niet zijn de garnizoenen binnen de muren der posten op te sluiten en absoluut lijdelijk te blijven. De de fensieve gedachte kon, noch moest worden uitgelegd als met uitsluiting van listen en handelingen, geschikt om ondernemingen des vijands in de war te sturen en te doen mislukken, hem te vermoeien, te demoraliseeren door het mislukken van zijn kleine operaties. Het kwam er op aan ten volle de mogelijkheden van een mobiele colonne, in dit geval de colonne van Annual, uit te buiten, een colonne, die, zich bewegend binnen de linie en in de nabijheid onzer posten en door hen gedekt, onze kracht naar buiten moest doen gevoelen. Kortom men moest defensief blijven en manoeuvreeren, d.w.z. handelen middels een serie van coups de main, verstandig geleide ondernemingen, op zich zelf van een uitge sproken offensief karakter, maar in hun onderlingen samenhang zich passend aan en medewerkend tot het defensieve doel Majoor Messal commenteert deze instructies als „purement doctri naires", doch het komt mij voor, dat ze voor elk eenigermate onderlegd en niet van intellect ontbloot bevelhebber, en zeer zeker 186

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 14