te bieden aan een plotseling ingetreden toestand. In het tegen gestelde geval gelieve U mij te melden, welk doel U beoogt met het offensief, waarover U mij geschreven hebt". Zooals reeds vermeld, heeft Sylvestre tegenover de activiteit der Rifanen het aantal posten nog uitgebreid om de veiligheid van de wegen naar Anoual, Iguerriben en Buymejan te verzekeren; de colonne te Anoual is versterkt met troepen, in tweede linie te Dar Drious en in reserve te Nador en Melilla. Den 21sten Juli begeeft hij zich naar Anoual en neemt er zelf het bevel over de co lonne. De post Anoual was verdeeld in drie kampementen, alle op afzonderlijke heuvels. Zij waren omringd door borstweringen van losse, opgestapelde steenen, waarvoor prikkeldraadversperringen. De middelste heuvel, bezet door de Eur. troepen en den staf, be- heerschte den omtrek verscheidene kilometers, maar was door afloopende ravijnen ongezien te naderen; nochtans had men die niet versperd. Aan den voet van den heuvel lag het dorp Anoual; O. en W., op wat lagere topjes, lagen de inh. troepen. In geen der kampementen was water, wat dagelijks gehaald moest worden uit de Oued Anoual, een riviertje aan den voet der heuvels. Het streven om de posten op domineerende punten aan te leggen (een Spaansch criterium) was oorzaak, dat men dit inconvenient op den koop toe nam. De Rifaansche paco's (de Jan de Mikker's van Atjeh) buitten het evenwel uit om de watercorveeën bij voorkeur op den korrel te nemen. Te Anoual waren gelegerd 9 Eur. cieën, 2\'ï mitr. cieën, 3 berg- en 2 lichte batterijen, 2 cieën genietroepen, 1 sectie trein, 1 ambulance voor bergterrein, 2 tabors en 2 eskadrons Regulares en een cie. Intendance. Bovendien waren den 20sten van Dar Drious aangekomen 5 cieën inf., 1 l/2 mitr. cie., een bergbat- terij, een cie. genie, een sectie trein en een sectie ambulance. Verder zijn nog van Nador onderweg een tabor en een eskadron Regu lares; te Dar Drious staan, behalve de bezetting, de eskadrons van El Kantara. De laatste troepen niet meegerekend heeft Sylvestre 5000 man tot zijn beschikking, de mia's de policia, 1000 man sterk, buiten beschouwing gelaten. Onverwijld doet hij een uiterste poging tot ontzet van Iguerriben, waarbij hij persoonlijk de beweging leidt. Hoewel de troepen bijna tot den laatsten man worden ingezet, wijst de vijand, die zich ingegraven heeft, alle aanvallen af en belet een doorbraak naar Iguerriben. Dan wordt order gegeven om de post te ontruimen; het materieel wordt onbruikbaar gemaakt; wat vluchten kan, redt zich 's nachts naar Anoual; de officieren plegen zelfmoord op de wallen. Van het terugtrekken van de colonne op Anoual en de ontruiming van Iguerriben maken de Rifanen gebruik om gedurende de eerste uren van den komenden nacht Anoual zwaar te beschieten en post C op den weg naar Izummar aan te vallen. De vooruitgeschoven 189

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 17