Spanje!" Op dit moment meldt een officier de nadering van talrijke vijandelijke strijdkrachten, als geregelde troepen in colonnes op trekkend, en dit bericht, niet nader geverifieerd, beslist tot den terugtocht. Une bataille perdue est une bataille qu'on croit avoir perdue, car une bataille ne se perd pas matériellement.(2<>) Verrast door een bedreiging, waarvan hij de draagwijdte zelfs niet tracht te ramen, geeft de generaal overhaast bevelen tot ontrui ming van het kamp en tot den terugtocht; eerst de trein, dan de gewonden, vervolgens de inf., materieel en veldstukken zullen on bruikbaar gemaakt en achtergelaten worden; bericht omtrent de punten, waarop teruggetrokken wordt gaat naar de naburige posten en naar de kanonneerboot Laya, die te Sidi Driss moet wachten. Om 10.20 u. wordt de beslissing aan den troep medegedeeld. Geen enkele order van tactischen aard wordt gegeven, geen com mando gevormd voor het dekken van den terugtocht. De chefs Wijven om den generaal geschaard, zonder andere zorg dan met :hem het kamp te verlaten. Het dreigend gevaar heeft in alle rangen .de geesten verlamd; terwijl men ondoordacht het vertrek der niet georganiseerde onderdeelen verhaast, loopt zulks er op uit, dat men eenheden in beweging zet, wien bij gebrek aan bevelen en inarschdoel niets anders bezielt dan de gedachte van Anoual weg te komen. Ze vertrekken zonder samenhang, zonder onderling ver band. De officieren, voor het meerendeel verrast, kennen noch richting, noch doel van dezen onverwachten marsch, zij volgen de sporen van hen, die vooruitgingen. Alle beschikkingen worden 'haastig en onsamenhangend uitgegeven. Men wacht zelfs niet op de komst van de bezetting van Buymejan, slechts 2 K.M. voor Anoual. Als deze aankomt, vindt ze Anoual reeds door den vijand bezet. Alvorens de onderdeelen geformeerd zijn, wordt hun vertrek gelast, waardoor dit al spoedig in een vlucht ontaardt. In een half uur tijds is het kamp ontruimd: materieel, voertuigen en wat verder een trein uitmaakt, is achtergelaten. Al dien tijd stond Sylvestre op de borstwering, omringd door zijn staf, zijn dikken vriend Si Kaddour Naamar, die reeds betrek kingen met de verzetspartij onderhoudt, alsmede de kolonels Morales, Manella, Hernandez, Valcarcel en Sabatie; er wordt nauwlijks gesproken. Achtereenvolgens verlaten Morales, Valcarcel en Sabatie hun chef om hunne plaatsen in de colonne in te nemen. De generaal blijft met zijn kijker de horizon afzoeken, het vijande lijk vuur neemt toe, de Rifanen bezetten het kamp der Regulares en maken zich tot den aanval gereed. Sylvestre beveelt het regiment van Cerinola, dat de borstwering nog bezet houdt, zich bij de colonne aan te sluiten, blijven wordt dwaasheid, zijn adjudanten en Si Kaddour Naamar dringen op vertrek aan. Hij roept zijn ordonnans en overhandigt hem een valies, waarin zijn ridderorden (20) F. Foch. Les principes de la guerre, p. 269. 191

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 19