en zijn nestels van adjudant des Konings, om het naar Melilla te- brengen. Als hij dan wil vertrekken, blijken er geen paarden meer te zijn. Wat er verder met Sylvestre gebeurd is, weet men niet met zekerheid. Officieel is aangenomen, dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Langs de lange helling van Izummar deint intusschen een massa zonder&kop of stuur. Kolonel Manella en eenige officieren hebben, met het pistool in de hand getracht, de vluchtelingen tot staan te brengen, maar tevergeefs. De vijand heeft reeds Anoual bereikt en vervolgt' de colonne met vuur; de eenheden versnellen den marsch, verspreiden zich, raken door elkaar en desorganiseeren. De posten, die tot opdracht hadden den terugtochtsweg te dekken, worden door de bezettingen ontijdig verlaten. Rechts zijn de posten C, B en Oudja ontruimd, alleen A biedt weerstand; links staat Marabo in vlammen en is de kasbah van de 13de mia van Dar Mizian dooi de policias verlaten. De vijand werpt zich nu ook op de flanken, de kaid Si Mohand Tahar neemt den kolonel Morales rustig op den korrel en doodt hem met het tweede schot. Na Izummar, op het hooge en kale gedeelte van den weg, her stellen de troepen zich eenigermate. Dan daalt de weg in een zan dige en drooge bedding, waar men veilig marcheert, maar dikke stofwolken de troepen omringen en afmatten. De policias, voor zoo ver nog bij de colonne, blijven achter en voeren de muildieren mede. Officieren, die zulks trachten te beletten, worden neergeschoten. Artilleriebespanningen worden doorgesneden om de paarden te bestijgen, vivres weggegooid ter wille van de draagdieren, wapens weggeslingerd om zelf te vluchten. Auto's worden met geweld vermeesterd en de zieken en gewonden eruit geduwd. De weg is bezaaid met geldstukken en bankbiljetten uit de kassen geworpen om, door de hebzucht des vijands op te wekken, de vervolging te vertragen. De eskadrons van El Kantara dekken eigener initiatief den terugtocht en komen tusschenbeide om eenige orde te brengen in de menschelijke kudde. Vergeefsche moeite! Officieren schieten zich voor het hoofd, de paniek tast alles aan, Ben Tieb werkt als een magneet, enkele schoten zijn voldoende om de massa's weer opnieuw op hol te doen slaan. Tot de hoogte van Izummar heeft de vijand de colonne vinnig beschoten; daarna, naar mate men Ben Tieb nadert, volgt hij de colonne op grooter afstand en wordt men alleen beschoten uit de dorpen ter weerszijden van den weg en door de inh. troepen, die de flanken der colonne moesten dekken. Te Ben Tieb houdt men zich maar kort op, het verlangen om den strijd te ontwijken en Dar Drius te bereiken, predomineert. Van alle kanten komen detachementen, die, hunne posten verlatend, in wanorde terugtrekken. Een kleine colonne, die in opdracht had om de verbinding tusschen Ben Tieb en Izummar te bewerkstel ligen, lost zich spontaan op, door de paniek aangetast. De com- 192

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 20